Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Με χατ-τρικ του Ρανταμέλ Φαλκάο η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε χθες το βράδυ στο Μονακό, με σκορ 4-1 την Τσέλσι, στον τελικό του Σούπερ Καπ Ευρώπης. Η πρωταθλήτρια του Championse League, Τσέλσι, ήταν κατώτερη από την πρατωθλήτρια Europa League, Αθλέτικο μαδρίτης και έτσι οι "ροχιμπλάνκος", πανυγήρισαν το 2ο Σούπερ Καπ Ευρώπης στην ιστορία τους.
Μόλις στο 7’ με εκπληκτικό πλασέ του Φαλκάο, άνοιξε το σκορ για την Αθλέτικο, ενώ στο 19’ με φανταστικό σουτ έκανε το 2-0, δίνοντας από νωρίς τεράστιο προβάδισμα τίτλου στους Ισπανούς.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Κολομβιανός διεθνής σε τετ α τετ με τον Τσεχ, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0 και να «καθαρίσει» από νωρίς το παιχνίδι για την Αθλέτικο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες σαν να περίμεναν τη λήξη της αναμέτρησης. Αυτό, δεν εμπόδισε τους «ροχιμπλάνκος» να φτάσουν σε ακόμα ένα τέρμα. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μιράντα εκμεταλλεύτηκε  την σύγχυση στην άμυνα των Άγγλων και έκανε το 4-0. Από εκεί και πέρα η Τσέλσι, το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει με τέρμα του Κέιχιλ στο 75’ πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Νταβίντ Λουίζ, Κόουλ (88΄Μπερτράν), Μίκελ, Λάμπαρντ, Ραμίρες (46’ Όσκαρ), Αζάρ, Μάτα (82’ Στάριτζ), Φερνάντο Τόρες
ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Φιλίπε, Μάριο Σουάρεζ, Γκάμπι, Αντριάν (56’ Ροντρίγκεζ), Κόκε (81’ Ραούλ Γκαρσία), Τουράν, Φαλκά (87’ Εμρέ).