Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική μας ομάδα την προσπάθειά της στον 7ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014 που θα πραγματοποιηθεί στην Βραζιλία. Με γκολ του Σπυρόπουλου και του Γκέκα, η Εθνική μας ομάδα πέρασε από την Ρίγα, επικρατώντας με σκορ 1-2 της Λετονίας. Η Ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και είχε και δοκάρι με τον Μανιάτη στο πρώτο μέρος.
Η Εθνική Ελλάδος στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη. Είχε την κατοχή της μπάλας, ευκαιρίες για γκολ και δοκάρι στο 34' με τον Μανιάτη. Το πρόβλημα όμως στην μεσαία γραμμή και σε μια στιγμή αδράνειας, δέχθηκε το γκολ με πέναλτι.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική παρουσιάστηκε πιο δυνατή, με αποτέλεσμα να κάνει εύκολα την ανατροπή. Στο 56', ο Σπυρόπουλος με ένα μακρινό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Λετονών ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 69' από ενέργεια του Νίνη, η μπάλα έφτασε στον Κατσουράνη όπου πάσαρε στον Γκέκα, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το τελικό 1-2 για την Εθνική Ελλάδος.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική η Λιθουανία την προσεχή Τρίτη (11/9) στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

ΛΕΤΟΝΙΑ 1-2 ΕΛΛΑΔΑ