Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Την πρώτη του νίκη, στον πρώτο επίσημο εντός έδρας αγώνα, πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, την Κυριακή 21 Οκτωβρίου, κερδίζοντας τον Έσπερο Πατρών, στο κλειστό Κανήθου, με σκορ 87-71. Η ομάδα της Χαλκίδας, πραγματοποίησε τον πρώτο επίσημο εντός έδρας αγώνα, έπειτα από την συγχώνευση της ΑΓΕΧ με τον ΓΠΣΧ και συνοδεύτηκε με μεγάλη νίκη, 16 πόντων διαφοράς.

Στην αρχή η ομάδα της Χαλκίδας, ξεκίνησε με κάποια προβλήματα, με αποτέλεσμα να χάνει μέχρι και 9 πόντους διαφοράς (8-17), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τέλειωσε με 15-20 υπέρ των Πατρινών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χαλκίδα πάτησε πόδι, ισοφάρισε σε 24-24 και με το σκορ να πηγαίνει στον πόντο, έληξε το ημίχρονο με 39-40 υπέρ των Πατρινών. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Χαλκίδα μπήκε πιο αποφασιστικά και οι παίχτες του Βελισσαράκου, κατάφεραν να το τελειώσουν με 62-56 υπέρ τους. Με πολύ καλή μέρα τον Εκινέ και τον Τομαρά, η Χαλκίδα άνοιξε την διαφορά στο τέταρτο δεκάλπετο και πήρε την νίκη με 16 πόντους διαφορά (87-71).

Το Σάββατο, 27 Οκτωβρίου, η Χαλκίδα θα ταξιδέψει στον Άγιο Δημήτριο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κρόνο, στις 17:00.

Χαλκίδα - Έσπερος ΑΟ ΠΑ 87-71

Διαιτητές: Τεφτίκης - Ντάβαρης.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 39-40, 62-56, 87-71.

ΧΑΛΚΙΔΑ (Βελισσαράκος): Λάππας 9, Πανταζής, Πεταλωτής 7 (1), Ντέντα 2, Κατσούλας 9, Τομαράς 19 (3), Περσίδης, Βελισσαράκος 3 (1), Παρδακάς 12 (2), Μπένος 2, Εκινέ 24 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Γιατράς): Νιφόρας 1, Κατιάκος 28 (2), Πετρόπουλος 2, Παναγόπουλος 5 (1), Αποστολόπουλος 13 (1), Θωνιάτης, Ιωάννου 4, Κάλλης, Σταμόπουλος 3, Σκόνδρας 12 (2), Αγγελόπουλος 3.

Ρεπό: Αετός

Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Ψυχικό 4, ΑΕΚ 4, Αμύντας Δάφνης 4, Ένωση Ιλίου 3, Χολαργός 3, Πανερυθραϊκός 3, Νήαρ Ηστ 3, Χαλκίδα 3, Αετός 2*, Δούκας 2, Έσπερος ΑΟΠΑ 2, Πέραμα 2, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 1*. *Έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (3η, 27/10): Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Χαλκίδα, Έσπερος ΑΟΠΑ - Αμύντας Δάφνης, Ένωση Ιλίου - Νήαρ Ηστ, Δούκας - Πανερυθραϊκός, Χολαργός - Πέραμα, Ψυχικό - Αετός.