Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Την εντός έδρα ήττα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, από την ισχυρή ΑΕΚ, την Κυριακή στο κατάμεστο κλειστό Κανήθου, με σκορ 60-71. Σε ένα παιχνίδι που χαρακτηριζόταν ως ντέρμπι, οι κιτρινόμαυροι, οι οποίοι είναι το φαβορί για την άνοδο, εξασφάλισαν από την αρχή του αγώνα μεγάλη διαφορά. Στην συνέχεια όμως, η Χαλκίδα μείωσε αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Πέρα από το 3-2 που προηγήθηκε η Χαλκίδα, στην αρχή του αγώνα, η ΑΕΚ, η οποία έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο εξασφάλισε από νωρίς μια μεγάλη διαφορά και πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 10-24.

Η Χαλκίδα δεν ήταν καθόλου καλή στα 2 πρώτα δεκάλεπτα και η διαφορά αυξήθηκε ελάχιστα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι το ημίχρονο βρήκε τον δικέφαλο να προηγείται με 18 πόντους διαφοράς (31-49).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Βελισσαράκου, μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ για να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να μειώσει σε 11 πόντους, κερδίζοντας το δεκάλεπτο με 16-9 και φτάνοντας το σκορ στο 47-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Χαλκίδας μείωσε αρκετά, απειλώντας και την νίκη της ΑΕΚ, όμως ο χρόνος από ένα σημείο και μετά δεν έφτασε και έτσι οι κιτρινόμαυροι πήραν την νίκη με 60-71.

Γεμάτο ήταν το κλειστό της Κανήθου με πάνω από 1000 φιλάθλους της Χαλκίδας. Περίπου 250 φιλάθλους είχε στο πλευρό της και η ΑΕΚ.

Την επόμενη αγωνιστική η Χαλκίδα έχει ρεπό, ενώ την μεθεπόμενη αγωνιστική, αγωνίζεται με τον πρωτοπόρο Αμύντα, μέσα στην Δάφνη.

Χαλκίδα - ΑΕΚ 60-71

Διαιτητές: Κυριακόπουλος - Λιότσος.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 31-49, 47-58, 60-71.

ΧΑΛΚΙΔΑ (Βελισσαράκος): Λάππας 13, Πανταζής 3, Πεταλωτής 2, Κατσούλας 11 (1), Τομαράς 19 (5), Βελισσαράκος 3 (1), Παρδακάς 5, Μπένος 4, Εκινέ 2.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Φαλέκας 5, Πολυτάρχου 18 (3), Γκιζόγιαννης 17 (1), Βεσκούκης 5 (1), Δέσπος 9, Κοψαύτης 9 (1), Κουκουράβας 4, Τζόλος 4 (1), Σιαμανδούρας, Καπετζόγλου.