Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Το 3 στα 3 έκανε ο ΑΟ Χαλκίς και βρίσκεται στην πρώτη θέση μαζί με την Ερμιονίδα. Η ομάδα της Χαλκίδας κέρδισε με 1-2 τον Πανελευσινιακό μέσα στην Ελευσίνα και τώρα κοιτάει το Κυριακάτικο ντέρμπι με την Ερμιονίδα. Ήττα για τις άλλες Ευβοϊκές ομάδες. Τα Λουκίσια έχασαν στο Κιάτο με 3-1 από τον Πέλοπα, ενώ ο Ευβοϊκός ηττήθηκε στο Μπούρτζι με 0-3 από την Ερμιονίδα.

Πανελευσινιακός 1-2 ΑΟ Χαλκίς

Μεγάλη νίκη μέσα στην Ελευσίνα πήρε ο ΑΟ Χαλκίς, στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Η ομάδα της Χαλκίδας με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ, με γκολ του Τσομπάνη στο 23'. Ο Πανελευσινιακός ισοφάρισε στο 80' με τον Μιχελή, αλλά στο 87', με γκολ του Καφαντάρη, οι νερατζούρρι πήραν την 3η συνεχόμενη νίκη τους.

Πέλοψ Κιάτου 3-1 Λουκίσια

Με ένα γκολ από την σέντρα από τον Παπαϊωάννου και με ένα στο ξεκίνημα του Β' ημιχρόνου από τον Πράτο, ο Πέλοψ προηγήθηκε με 2-0. Ο Καρύδης με κεφαλιά στο 64' μείωσε σε 2-1 και τα Λουκίσια πάλευαν για την ανατροπή. Στο 85' όμως, ο Παπαβασιλείου ευστόχησε σε πέναλτι κι έτσι η ομάδα του Κιάτου πήρε την νίκη με 3-1.

Ευβοϊκός 0-3 Ερμιονίδα

Ο Ευβοϊκός το πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στην επανάληψη, η Ερμιονίδα ήταν πολύ καλύτερη και με 3 γκολ (Δημητρίου στο 47', Σιμελίδης στο 60' και Μακρίδης στο 69'), η Ερμιονίδα έκανε το 3 στα 3 και την επόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει τον ΑΟΧ στην Χαλκίδα.