Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Στους 8 αγώνες διεύρυνε το αήττητο ο Ηρακλής Ψαχνών, περνώντας νικηφόρα από την Άμφισσα κερδίζοντας 1-2 τον Φωκικό, για την 11η αγωνιστική της Football League. Mε αυτή την νίκη, τα Ψαχνά βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ για μία μέρα (μέχρι να πραγματοποιηθεί ο αγώνας Λάρισα - Εργοτέλης) θέση ανόδου για την Superleague.
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Φωκικός όχι μόνο είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αλλά έχασε πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ευσταθίου στο 18'. Όμως τα Ψαχνά ήταν αυτά που σκόραραν με τον Σέγκο στο 15'.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και στο 60΄ διπλασίασε τα τέρματα του, με κεφαλιά του Τάουερ. Το μόνο που κατέφερε ο Φωκικός ήταν να μειώσει με τον Αμπντουραχμάνι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Πολλά παράπονα από την διαιτησία οι γηπεδούχοι, οι οποίοι διαμαρτύρονται για δύο πέναλτι στον Ταμπάκη.

Φωκικός (Πέτρος Δημητρίου): Γεωργίου, Παπαζούδης, Λίτσος, Κωστόπουλος, Θωμόπουλος, Τετέ, Αργυρός (61' Αμπντουραχμάνι), Ευσταθίου, Ταμπάκης, Θέος, Γκόμεζ
Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Κονέ, Τάουερ, Τζάκης (66' Ποκόνγκ), Ιακωβάκης, Λιόσης, Γέσιτς, Ντελέκος (87' Ρούτσης), Σέγκος (90' Ντεντέους)