Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Η ουραγός του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής, Αναγέννηση Επανωμής, παραλίγο να σταματήσει το αήττητο σερί του Ηρακλή Ψαχνών. Το τελικό 1-1 όμως είναι ένα σκορ που αδικεί τα Ψαχνά, βάση βαθμολογικής θέσης, αλλά βάση της εμφάνισης και την διαιτησία κατά της Ευβοϊκής ομάδας, είναι ένα αποτέλεσμα που καλώς η κακώς, κρατάει τον Ηρακλή αήττητο, για 12 σερί αγώνα.
Ο Ηρακλής βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 10ο μόλις λεπτό με γκολ του Σικαλόπουλου, από λάθος της άμυνας των Ψαχνών, αλλά ο Χαϊκάλης στο 22', έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ηρακλής ήταν καλύτερος και έχασε άλλες 2 σημαντικές φάσεις, στο 7' με τον Μήτση, όπου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ταταρίδης και στο 37' με σουτ του Χαϊκάλη. Μάλιστα δεν δόθηκε και πέναλτι υπέρ του για μια ανατροπή του Γέσιτς, μέσα στην περιοχή του.
Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπήκε τόσο με πάθος και κινδύνεψε να χάσει στο 86' όταν δόθηκε πέναλτι για την Επανωμή και αποβλήθηκε ο Μήτσης, ο οποίος υπέπεσε σ' αυτό. Όμως  ο Σικαλιάς απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αναστασίου και κράτησε το τελικό 1-1 για τον Ηρακλή.
Πολλά παράπονα του Ηρακλή για την διαιτησία, εξοργίζοντας ιδιαίτερα τον προπονητή, Γιώργο Βαζάκα, ο οποίος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία.

Αναγέννηση Επανωμής (Κώστας Βελιτζέλος): Ταταρίδης, Νταντάμης (76' λ.τ Λαμπερνάκης), Κουκουλέκης, Σαμουηλίδης (62' λ. Τζανδάρης), Μωυσίδης, Κουλίδης, Δραγανίδης, Ταχμαζίδης, Κυζιρίδης, Σικαλόπουλος (90+4' Μπαλασάς), Αναστασίου.
Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Μήτσης, Δήμου, Μπακομήτρος, Ντελέκος (88' Μπαλαμπάνης), Ρούτσης, Βαγγελή (64' Ιακωβάκης), Γέσιτς, Χαϊκάλης, Σέγκος.