Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Την ήττα γνώρισαν οι Αβαντίδες, την Κυριακή στην Κρήτη, όπου έχασαν από τα Χανιά, με σκορ 2-0, έχοντας πολλά παράπονα από την διαιτησία. Στο πρώτο παιχνίδι του 2013, τα κορίτσια της Χαλκίδας δεν έκαναν καλό ποδαρικό, αλλά η εμφάνιση καθώς και η κακή διαιτησία, τους "χάλασε" ένα καλύτερο αποτέλεσμα.
Στο 9' η Εβίτα Στεφανοπούλου, έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση με γροθιές, από εκτέλεση φάουλ της Σαρρή. Στο  η πρώτη καλή ευκαιρία για τις Αβαντίδες 21' από εκτέλεση κόρνερ της Πύθουλα, η Τσόκου σούταρε άουτ. Στο 24' άλλη μια καλή φάση για τα κορίτσια της Χαλκίδας, αλλά η Γιακουμάκου, μπλόκαρε το σουτ της Λόγου. Στο 33', από βολέ της Γιακουμάκου, η Σαρρή βρέθηκε απέναντι από την Στεφανοπούλου, αλλά η τερματοφύλακας της Χαλκίδας πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 4ο λεπτό καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, από εκτέλεση κόρνερ της Μανωλίτση, η Μαραγκουδάκη με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο ξεκίνημα του Β' ημιχρόνου, η Κηρύκου αποβλήθηκε, καθώς ο διαιτητής Κρασαγάκης, της έδειξε 2η κίτρινη κάρτα. Στο 56', από μπαλιά της Σαρρής, η Καραμουσαδάκη πλάσαρε 2 φορές την Στεφανοπούλου, αλλά και τις 2 φορές η πορτιέρο της Χαλκίδας, έσωσε την εστία της. Στο 59' πολύ σημαντική ευκαιρία για τις Αβαντίδες, όταν από εκτέλεση φάουλ της Ελευθερίου, η Λόγου δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 70' η Ζντράβκοβιτς με κεφαλιά, δεν κατάφερε να σκοράρει για τα Χανιά. Στο 73' η Σαρρή κέρδισε πέναλτι από την Ακριώτη και η Γιαννούτσου το εκτέλεσε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ για τα Χανιά, παρόλο που η Στεφανοπούλου έπεσε απ' την σωστή μεριά. Ο πάγκος της Χαλκίδας, δεν συμφώνησε με το πέναλτι και υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες. Αποτέλεσμα ήταν ο διαιτητής Κρασαγάκης, με υπόδειξη του βοηθού Πατεμτζή, να αποβάλει με κόκκινη κάρτα την Ματούλα Πύθουλα. Μετά από τις 2 "αυστηρές" αποβολές και το πέναλτι το οποίο αμφισβητήθηκε από τον πάγκο της Χαλκίδας, η ψυχολογία της γυναικείας ομάδας δεν ήταν και η καλύτερη και στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Γιαννούτσου με εκτέλεση φάουλ, έγραψε το τελικό 2-0, αν και η Στεφανοπούλου απέκρουσε αλλά δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα εκτός εστίας.
Πολλά τα παράπονα για την διαιτησία από πλευράς Αβαντίδων, βλέποντας 2 κόκκινες κάρτες και 1 ψέυτικο πέναλτι υπέρ των αντιπάλων.
Την επόμενη αγωνιστική, 20 Ιανουαρίου, οι Αβαντίδες θα δώσουν τον πιο δύσκολο αγώνα εκτός έδρας, αφού θα αντιμετωπίσουν τον πρωτοπόρο Ήφαιστο, στο Περιστέρι. Ο Ήφαιστος πραγματοποίησε μια σπουδαία νίκη, κερδίζοντας στην έδρα του, με σκορ 8-1 τον Ολυμπιακό Καμινίων. Στο πρώτο παιχνίδι οι Αβαντίδες, είχαν χάσει στην έδρα τους, με σκορ 2-3.