Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Μία ήττα που δεν περίμεναν αρκετοί έκανε η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, την Κυριακή στο Κλειστό Κανήθου. Απέναντι στον Δούκα, μια νεαρή ηλικιακά ομάδα, έχασε με το βαρύ 73-89, αφού η εμφάνιση της ήταν κατώτερη του αναμενόμενου. Κανείς δεν περίμενε αυτή την ήττα, ιδιαίτερα μετά το διπλό που είχε πετύχει στο Χολαργό.
Στην αρχή του αγώνα η Χαλκίδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 20-12. Η διαφορά εξανεμίστηκε γρήγορα και το πρώτο δεκάλεπτο, έληξε με 22-21, υπέρ της Χαλκίδας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Χαλκίδας, πήγαινε χέρι χέρι με τον Δούκα. Η ομάδα του Αμαρουσίου, προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την πείρα του Γιάννη Γιαννούλη, έναν έμπειρο παίχτη που έχει στο ρόστερ της. Έτσι το ημίχτονο έλειξε ισόπαλο με σκορ 38-38.
Στο δεύτερο ημίχρονο Χαλκίδα μπήκε δυνατά, και με τους Τομαρά, Εκινέ και Μπένο να σκοράρουν και περιορίζοντας τον Γιαννούλη ο οποίος απλά περπατούσε στο γήπεδο, ανέβασε την επίθεση της και το σκορ. Όμως δεν το εκμεταλλεύτηκαν, καθώς τα κενά και η ολιγωρία στην άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο σκορ. Αποτέλεσμα ήταν να προηγηθεί η Χαλκίδα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά όχι με μεγάλη διαφορά (63-59).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Δούκας μπήκε αποφασισμένος να πάρει το παιχνίδι. Με πολύ καλή άμυνα πάνω στον Τομαρά, εμπειρία του Γιαννούλη που βοήθησε την ομάδα του Δούκα, σε συνδυασμό με την αδυναμία του Οικονομάκη να βρει και να εμφυσήσει εναλλακτικές λύσεις στην επίθεση, κατάφερναν να προηγούνται, με την Χαλκίδα να είναι κοντά. Στο κρίσιμο αγώνα του παιχνιδιού, έβαλαν το χέρι τους και οι απαράδεχτοι διαιτητές, Δημόπουλος και Δαρλαμήτσος, οι οποίοι με κάποια ανάποδα σφυρίγματα υπέρ των γηπεδούχων, έδωσαν την ευκαιρία στον Δούκα να πάρει κεφάλι στο σκορ και στην συνέχεια την διαφορά. Οι 400 φίλαθλοι της Χαλκίδας, εξαγριώθηκαν με την απαράδεχτη διαιτησία, αλλά πλέον το παιχνίδι άρχιζε να γέρνει προς τη μεριά των φιλοξενουμένων. Οι ελπίδες για την Χαλκίδα, σχεδόν τελείωσαν στο τρίποντο φάουλ που πέτυχε ο Γιαννούλης, όπου και ουσιαστικά τέλειωσε το ματς (70-79). Στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι, έκαναν φάουλ για να σταματήσουν το χρονόμετρο, οι παίκτες του Δούκα ήταν εύστοχοι στις βολές και έτσι έφτασαν στο +16.
Ευθύνες πάντως βαρύνουν και τον Κώστα Οικονομάκη, καθώς η ομάδα παρουσιάστηκε χωρίς πλάνο στις κρίσιμες στιγμές. Αρνήθηκε επίμονα να παίξει έστω κάποια λεπτά ζώνη για να κρύψει τις φυσικές αδυναμίες των παικτών του και να δώσει σουτ στους αντιπάλους, ενώ εκ του αποτελέσματος πλήρωσε και το σχήμα με δύο βαρείς παίκτες (Εκινέ-Μπένος) τη στιγμή που οι αντίπαλοι είχαν αντιπαρατάξει κοντή πεντάδα.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα της Χαλκίδας, είναι την Κυριακή 27 Ιανουαρίου, στο Κλειστό Κανήθου, όπου θα φιλοξενήσουν την Ένωση Ιλίου. Το παιχνίδι, όπως και κάθε παιχνίδια από εδώ και πέρα, θα είναι κρίσιμα για την Χαλκίδα.

Χαλκίδα - Δούκας 73-89
Διαιτητές: Δημόπουλος - Δαρλαμήτσος.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-38, 63-59, 73-89.
ΧΑΛΚΙΔΑ BC (Οικονομάκης): Λάππας 10, Πανταζής, Παπαδημητρίου, Πούλος 2, Κατσούλας, Τομαράς 20 (5), Ντέντα 2, Παρδακάς 4, Μπένος 20, Εκινέ 15.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Παπαδιονυσίου Στ. 14 (2), Μπουρδάνος 19 (1), Δελής 5, Χαραλάμπης 1, Κεφάλας , Μελάς 5 (1), Σπανάκος 3 (1), Ζακυνθινός 8 (1), Φιλιππάκος 12, Χάλαρης, Γιαννούλης 19, Παπαδιονυσίου Γ. 3, Παλαιοχωρίτης.

Ρεπό: Πέραμα

Η βαθμολογία (σε 13 αγώνες): Ψυχικό 23, ΑΕΚ 23, Αετός 20, Πανερυθραϊκός 20, Αμύντας Δάφνης 19, Δούκας 18, Χολαργός 18, Νήαρ Ηστ 17, Ένωση Ιλίου 17, Έσπερος ΑΟΠΑ 16, Χαλκίδα 16, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 15, Πέραμα 12.

Η επόμενη αγωνιστική (14η, 27/01): ΑΕΚ - Έσπερος ΑΟΠΑ, Χαλκίδα - Ένωση Ιλίου, Αμύντας - Δούκας, Νήαρ Ηστ - Χολαργός, Πανερυθραϊκός - Ψυχικό, Πέραμα - Αετός.
Ρεπό: Κρόνο Αγ. Δημητρίου

Δημοφιλή σήμερα

Ξεκίνησαν οι εργασίες για τον ισόπεδο κυκλικό κόμβο στον Άγιο Στέφανο

18/07/2017
Από τα συνεργεία του Δήμου Χαλκιδέων ξεκίνησαν το μεσημέρι της Δευτέρας 17 Ιουλίου οι εργασίες κατασκευής ισόπεδ...
Τον Φάρο της Χαλκίδας επισκέφθηκαν τα παιδιά της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Χαλκίδας

17/07/2017
Την Παρασκευή 14 Ιουλίου παιδιά, εκπαιδευτικοί και εθελοντές επισκέφθηκαν ...
Μονάδα Επεξεργασίας Απορριμάτων υποσχέθηκε από τη Χαλκίδα ο Σωκράτης Φάμελλος

18/07/2017
Υπόσχεση για τη δρομολόγηση κατασκευής Μονάδας Επεξεργασίας Απορριμμάτων (Μ.Ε.Α.) στη Χαλκίδα, έ...