Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Την εντός έδρας ήττα, γνώρισε την Κυριακή η Χαλκίδα BC, χάνοντας από την Ένωση Ιλίου στο κλειστό Κανήθου, με 72-81. Η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, έδειξε για άλλη μια φορά ένα κακό πρόσωπο και δεν κατάφερε να επιβληθεί, με αποτέλεσμα να μπει σε περιπέτειες υποβιβασμού.
Από το πρώτο λεπτό του αγώνα η Χαλκίδα ήταν αναπροσανατολισμένη, με κενά στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στο Ίλιον να επιβληθεί. Οι φιλοξενούμενοι έδειξεν ότι ήθελαν την νίκη και έφτασαν στα μέσα του πρώτου δεκάλεπτο στο +10 (12-22). Το πρώτο δεκάλεπτο έλειξε 22-29 υπέρ του Ιλίου, με τους φιλάθλους της Χαλκίδας, να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες το πάλεψαν, με το Ίλιο να είναι μπροστά στο σκορ και να έχει το προβάδισμα στα αποδυτήρια με 35-42.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Χαλκίδα, αντί να αλλάξει κάτι, ήταν σαν να μην βγήκε καθόλου στο γήπεδο και η Ένωση, πήρε κεφάλι, φτάνοντας στο 45-53, 10 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Η Χαλκίδα έκανε μια προσπάθεια να αλλάξει κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ήταν ήδη αργά. Εκεί έβαλε το χέρι της και η διαιτησία που σε σημαντικά σημεία, έκανε λάθη εις βάρος της Χαλκίδας. Το τελικό 72-81, έβαλε σε περιπέτειες τη Χαλκίδα και σίγουρα από εδώ και πέρα θα πρέπει να αλλάξει κάτι, αν θέλουν του χρόνου να αγωνίζονται στην Β' Εθνική κατηγορία.
Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 3 Φεβρουαρίου, η ομάδα της Χαλκίδας θα ταξιδέψει στη Πάτρα, όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Έσπερο, στις 17:00.

Χαλκίδα - Ένωση Ιλίου 72-81
Διαιτητές: Σαλαβός - Επιτροπάκης.
Τα δεκάλεπτα: 22-29, 35-42, 45-58, 72-81.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Οικονομάκης): Λάππας, Πανταζής 4, Παπαδημητρίου 2, Πούλος, Κατσούλας 6 (1), Τομαράς 19 (3), Ντέντα, Παρδακάς 17 (2), Μπένος 24.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Δεσποτάκης): Σπυρόπουλος 3, Μπέλλας Γ. 12 (1), Μητρόπουλος 10, Μπέλλας Οδ. 2, Λυκογιάννης 9 (1), Ροδοστόγλου 26 (1), Τσότσος 19, Στράγκας.
Ρεπό: Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Η βαθμολογία (σε 14 αγώνες): Ψυχικό 25, ΑΕΚ 25, Αετός 22, Πανερυθραϊκός 21, Αμύντας 21, Χολαργός 20, Δούκας 19, Ένωση Ιλίου 19, Νήαρ Ηστ 18, Έσπερος ΑΟΠΑ 17, Χαλκίδα 17, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 15*, Πέραμα 13.
Έχει κάνει τα ρεπό του

Η επόμενη αγωνιστική (15η, 03/02): Κρόνος Αγ. Δημητρίου - ΑΕΚ, Έσπερος ΑΟΠΑ - Χαλκίδα, Ένωση Ιλίου - Αμύντας, Δούκας - Νήαρ Ηστ, Χολαργός - Πανερυθραϊκός, Ψυχικό - Πέραμα. Ρεπό: Αετός