Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Μια ιστορική νίκη πέτυχε ο Ηρακλής Ψαχνών εκτός έδρας, όπου κέρδισε τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, με σκορ 1-2, μένοντας για 15 αγώνες αήττητος. Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα επικράτησε αυτής του Αγρινίου, στο ντεμπούτο του Μάκη Χάβου στον πάγκο της, έχοντας ως πρωταγωνιστές τον Ιβάν Γέσιτς και τους Ρούτση, Χαϊκάλη και Ογιαρμπίντε.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και την καλή ψυχολογία μετά την αλλαγή προπονητή, όμως δεν έβρισκαν τους διαδρόμους κόντρα στον Ηρακλή Ψαχνών ο οποίος ήταν εξαιρετικά οργανωμένος και δεν επέτρεπε στους αντιπάλους του να απειλήσουν, παρά μόνο με μακρινά σουτ.  Τα Ψαχνά είχαν κι αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 17’ όταν ο Λαμπρόπουλος αντικατέστησε τον τραυματία Μήτση. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σχετικά εύκολα το «μηδέν» στην άμυνα κι αναζητούσαν την κόντρα, κάτι που κατάφεραν τελικά στο 39’ «παγώνοντας» το Αγρίνιο. Ο Πέδρο Μπαράνκος έδωσε μια ασίστ, και ο Γέσιτς έστειλε την μπάλα στα δύχτια. Έτσι ο Ηρακλής πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ογιαρμπίντε μπήκε στον αγώνα για λογαριασμό των Ψαχνών, κάνοντας το ντεμπούτο του. Οι γηπεδούχοι πάντως, μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να πιέσουν για την ισοφάριση, κάτι που κατάφεραν στο 57’ με τον  Μπόγιοβιτς, που κατάφερε να νικήσει τον Σικαλιά, παίρνοντας την κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Γκόλια. Το παιχνίδι έκτοτε ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους πάντως να μην… πανικοβάλλονται από την ισοφάριση και να διατηρούν το πλάνο τους στον αγωνιστικό χώρο. Τα Ψαχνά ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις κι έτσι στο 67’, ο Ογιαρμπίντε ήταν αυτός που έκανε την ασίστ, με τον Ρούτση να πλασάρει τον Τακίδη για να κάνει το 2-1 για τους φιλοξενούμενους, σκορ νίκης που θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο αν ο Ογιαρμπίντε στο 75’ δεν πλάσαρε πάνω στον πορτιέρο της ομάδας του Αγρινίου κι αν ο Χαϊκάλης στο επόμενο λεπτό δεν σημάδευε το οριζόντιο δοκάρι.
Ο Ηρακλής Ψαχνών με αυτή του νίκη έφτασε τους 31 βαθμούς κι είναι δεύτερος στη βαθμολογία, μαζί με Απόλλων Σμύρνης και Νίκη Βόλου, έχοντας μπροστά τους πρώτο τον Εργοτέλη, με 3 βαθμούς διαφορά.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τακίδης, Γκόλιας, Κούσας, Ακουάρο, Αραμπατζής, Πασάς, Τζούνιορ, Σφακιανάκης (65' Γιάνεφ), Καμαρά, Φαβάλι, Μπόγιοβιτς (69' Μπακάκης).
Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Μήτσης (17' λ.τ Λαμπρόπουλος), Ρούτσης, Πέδρο, Λιόσης, Γέσιτς (46' λ.τ Ογιαρμπίντε), Χαϊκάλης, Δήμου, Μπακομήτρος.