Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Πρεμιέρα είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου, στο πρωτάθλημα γυναικών της ΕΣΚΑΣΕ, με την ομάδα της ΑΓΕ Χαλκίδας να αγωνίζεται εκτός έδρας, με αντίπαλο την Αναγέννησης Λαμίας, στο Χαλκιοπούλειο κλειστό γυμναστήριο. Η ομάδα της Χαλκίδας, κατάφερε και πήρε μια σπουδαία νίκη, με σκορ 43-61.
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαινα σχεδόν πόντο –πόντο και με εναλλαγές στο σκορ. Έτσι τα κορίτσια της Χαλκίδας, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενες με έναν πόντο 19-20.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχες ξεκίνησαν ποιο δυνατά το παιχνίδι και αιφνιδίασαν τις Χαλκιδαίες, με αποτέλεσμα να προηγηθούν προς στιγμήν με 6 πόντους διαφορά στο παιχνίδι. Η πίεση όμως που άσκησε η ομάδα της ΑΓΕΧ και σε συνδυασμό με την ευστοχία στην επίθεση και τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα, της επέτρεψε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να προηγηθεί στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με διαφορά 15 πόντων. Η ΑΓΕΧ είχε επιβάλει τον ρυθμό της και στο τέταρτο δεκάλεπτο κυριάρχησε στο παρκέ για να πάρει την νίκη με σκορ 43-61.

Τα δεκάλεπτα: 8-15,19-20,30-45,43-61.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ(Κ.Κουμπούρας): Ζαγάκου 11,Νακάλια 7, Μονάντερου10 (1τρ),Βερβέρη 12, Βλαχάκη 3,Ατγεμιάν ,Γεωργαντζά, Αντωνοπούλου, Λάσκαρη, Χαραλαμπή,Τσιούμα, Αναγνωστοπούλου.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ(Κοροβέση): Χαλικοπούλου20(1τρ), Σεβαστάτου 1,Βάρκα 8(2τρ) Δήμου 12(2τρ), Γεωργίου 12,Θεοδώρου 8, Στυλιανίδη , Ιωάννου, Βατικάλου Σ,Βατικάλου Μ, Γούλα.