Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Σε ήττα που αυξάνει τις πιθανότητες υποβιβασμού, υπέστη η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, η οποία έχασε την Κυριακή στην έδρα της, από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, ο οποίος ήταν στην προτελευταία θέση, με σκορ 68-70. Οι πιθανότητες υποβιβασμού αυξήθηκαν και έτσι η Χαλκίδα BC, βρίσκεται σε μια δύσκολη θέση, ενόψει του εκτός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μέτριο και για τις 2 ομάδες. Η αστοχία των φιλοξενουμένων και τα λάθη της Χαλκίδας, άφησαν το σκορ στο 14-17, υπέρ του Κρόνου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 6 πόντους, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν απ' το πουθενά και γύρισαν το ματς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι υπέρ τους (31-34).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κρόνος μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι, φτάνοντας την διαφορά στο +9. Στη συνέχεια η Χαλκίδα, έχοντας καλή άμυνα, κόβει την φόρα των αντιπάλων. Κι ενώ προσπαθεί να γυρίσει το παιχνίδι, εκεί η απαράδεχτοι διαιτητές, με ένα προκλητικό ρεσιτάλ άστοχων σφυριγμάτων, δεν αφήνουν τους Χαλκιδέους να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Τα παράπονα από τον πάγκο και την εξέδρα της Χαλκίδας είναι πολλά και το σκορ στην 3η περίοδο, τελειώνει ισόπαλο 52-52. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκινά με σερί 0-10 για τον Κρόνο. Ο Λάππας παίρνει κάποιες επιθέσεις και μειώνει το σκορ, ενώ 1'10" πριν τη λήξη, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στο -7. Με τρίποντο του Τομαρά και 3 εύστοχες βολές δείχνουν πως μπορεί το ματς να γυρίσει στο τέλος. Ωστόσο, 28" πριν τη λήξη και βρισκόμενη πίσω στο σκορ με δύο πόντους, η Χαλκίδα κατεβάζει την μπάλα με τον Πανταζή, ο οποίος αργεί να κάνει κάτι. Ευτυχώς γίνεται φάουλ στον Τομαρά, βάζει τις βολές, στη συνέχεια γίνεται φάουλ στον Καραπλή, ο οποίος με 1/2 εύστοχες δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους.
Απαράδεχτη διαιτησία των Μπούτσια και Κωσταντινόπουλο, ιδιαίτερα στο 3ο δεκάλεπτο.
Την επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 16 Φεβρουαρίου, η Χαλκιδα θα αγωνιστεί στην έδρα της ΑΕΚ, στις 17:00, στο κλειστό Ζωφριάς. Η ΑΕΚ, εμφανίζει μια "κοιλιά" τις τελευταίες αγωνιστικές και οι παίχτες του Καρακώστα, θεωρούν πρόκληση το διπλό, που εκτός από μια ανάσα παραμονής, θα είναι και ιστορική νίκη.

Χαλκίδα BC 68-70 Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Διαιτητές: Μπούσιας - Κωσταντινόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 31-34, 52-52, 68-70.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Καρακώστας): Λάππας 8, Πανταζής 2, Πούλος 4 (1), Κατσούλας 5, Τομαράς 29 (3), Ντέντα 5, Παρδακάς 11, Μπένος 4.
ΚΡΟΝΟΣ (Παρασκευόπουλος): Αγγελόπουλος 13 (1), Στραγανιώτης 14 (1), Μιχαλόπουλος 9, Λαζαρίδης 4, Βρύνας 2, Αντωνόπουλος 4, Βασιλακάκης 5 (1), Μανίκας 2, Καραπλής 17 (1).