Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Μια σπουδαία εντός έδρας νίκη παραμονής, πέτυχε η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, χθες στο κλειστό Κανήθου, κερδίζοντας τον τρίτο βαθμολογικά Αμύντα, με σκορ 62-59. Με τη νίκη αυτή, ελπίζει στη παραμονή, ενώ η πολύ καλή άμυνα, αξίζει συγχαρητήρια που περιόρισε μια ομάδα, με την καλύτερη επίθεση στην κατηγορία, να βάλει μόνο 59 πόντους, παρά και τα "ανάποδα" σφυρίγματα των διαιτητών.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Χαλκίδας μπαίνει δυνατά, έχοντας σε καλή μέρα τον Μπένο και τον Κατσούλα και παίρνει μια μικρή διαφορά. Όμως η αστοχία από τα 6,75, βάζει στο παιχνίδι τον Αμύντα, ο οποίος τελειώνει το δεκάλεπτο υπέρ του με 17-19. Το αρνητικό για τη Χαλκίδα είναι ότι από το 8ο λεπτό, ο Κατσούλας χρεώνεται με 3 φάουλ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Χαλκίδα παίζει άμυνα ζώνης και βάζει εμπόδια στον αντίπαλο που δεν κατάφερε να κάνει πολλά, ενώ τον οδηγεί στο να σουτάρει κάποια άσκοπα τρίποντα. Η Χαλκίδα πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της στο 35-33.
Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Χαλκίδα χάνει το ρυθμό της και κάνει επιθετικά και αμυντικά λάθη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στο +5. 2 λεπτά πριν τη λήξη πάνω σε ένα σε ένα επιθετικό φάουλ που σφυρίζεται στον Μπένο, δημιουργείται σύρραξη μεταξύ των παιχτών, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για λίγο. Στην συνέχεια η Χαλκίδα μπαίνει δυνατά, κλειδώνει την άμυνα και φτάνει το σκορ στο 48-49, 10 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλπετο, η Χαλκίδα με όπλο την άμυνα, υποχρέωσε τον Αμύντα σε λάθος επιλογές αλλά και σε αστοχίες, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 62-59.
Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 10 Μαρτίου, η Χαλκίδα BC δίνει ένα παιχνίδι "ΤΕΛΙΚΟ" για την παραμονή στη Β' Εθνική κατηγορία. Θα ταξιδέψει στην Καισαριανή όπου θα αντιμετωπίσει την Νήαρ Ήστ. Η νίκη είναι μονόδρομος, ώστε να έχει ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Χαλκίδα - Αμύντας 62-59
Διαιτητές: Καρακάσης - Κυριακόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 35-33, 48-49, 62-59.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Καρακώστας): Λάππας 9, Πανταζής 8, Πεταλωτής, Παπαδημητρίου, Στεφάνου, Κατσούλας 8, Τομαράς 5 (1), Ντουζίδης, Ντέντα 2, Παρδακάς 16, Μπένος 14.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Βλάχος): Λόλας 12 (1), Τοπάλι, Χούμας 11 (1), Λαζαρίδης 3 (1), Παναγιωτίδης 2, Βαρδιάνος 7 (1), Σαρικάς 3 (1), Καραμαλέγκος 2, Κεφαλάς, Κουκουνιάς 5, Ζούπας 8, Τζουγκαράκης 6.