Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Μόνο με θαύμα πια, η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, μπορεί να ελπίζει για παραμονή στη Β' Εθνική κατηγορία. Μετά την χθεσινή ήττα στην Καισαριανή, με σκορ 68-54 απ' την Νήαρ Ήστ, που ήταν η ομάδα που βρίσκεται μια θέση απ' τον υποβιβασμό, η Χαλκίδα BC, που δεν έπαιξε καλά, μόνο με θαύμα θα παραμείνει στη κατηγορία.
Από την αρχή του αγώνα, η Νήαρ Ήστ, ήταν αυτή που κυνηγούσε το σκορ, αλλά η Χαλκίδα ήταν σχετικά κοντά. Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Νήαρ ήταν μπροστά με 17-14 και στο δεύτερο 32-26. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Χαλκίδα μείωσε και έμεινε κοντά στο παιχνίδι, αφού 10 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ με μόλις 3 πόντους (43-40). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, και στα 4 πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου, η Χαλκίδα πίεσε και έφερε το σκορ στα ίσα (46-46). Κάπου εκεί όμως ήρθε και η κατρακύλα για τους "μπλε". Στα τελευταία έξι λεπτά, η Χαλκίδα ήταν άστοχη και έκανε πολλά λάθη. Απ' την άλλη η Νήαρ Ηστ έβρισκε το καλάθι, της δόθηκαν και δύο αντιαθλητικά φάουλ, κι έτσι πήρε τη διαφορά που την κράτησε μέχρι το τέλος, με σκορ 68-54.
Την επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 16 Μαρτίου, η Χαλκίδα φιλοξενεί τον Πανερυθραϊκό, που κέρδισε την ΑΕΚ σε αυτή την αγωνιστική, στις 17:00, στο κλειστό Κανήθου.

Νήαρ Ηστ 68-54 Χαλκίδα
Διαιτητές: Πιτσίλκας Μ. - Λιότσος.
Τα δεκάλεπτα: 17-14, 32-26, 43-40, 68-54.
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Κούλης Κ., Χατζηκωστής 12 (1), Παπακωνσταντίνου, Πασάς, Κούλης Χ., Ντιπ 12, Καραμπάς 18 (2), Καρασταμάτης 6 (2), Σαλτουρίδης, Χαμαϊδής, Μούγιος 17, Χαρωνίτης.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Καρακώστας): Λάππας 3, Πανταζής 2, Πεταλωτής, Παπαδημητρίου, Πούλος, Στεφάνου, Κατσούλας 14, Τομαράς 7 (1), Ντουζίδης, Ντέντα 17 (2), Παρδακάς 16 (1), Μπένος 10.

Ρεπό: Αμύντας

Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες): Ψυχικό 35*, ΑΕΚ 33*, Πανερυθραϊκός 31, Αετός 30*, Αμύντας 29*, Ένωση Ιλίου 28, Χολαργός 28*, Δούκας 27, Νήαρ Ηστ 27, Έσπερος ΑΟΠΑ 25, Χαλκίδα 24*, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 23*, Πέραμα 19.
*Έχουν κάνει τα ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (21η, 16/03): Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Αετός, Έσπερος ΑΟΠΑ - Ψυχικό, Ένωση Ιλίου - Χολαργός, ΑΕΚ - Πέραμα, Χαλκίδα - Πανερυθραϊκός, Αμύντας - Νήαρ Ηστ. Ρεπό: Δούκας