Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Αήττητος ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα ο Γυμναστικό Κύμη, κερδίζοντας και τον Ιωνικό Λαμίας, εντός έδρας, με 98-65. Στον άλλο αγώνα Κύμη-Λαμία, ο ΑΟ Κύμης, κέρδισε μέσα στη Λαμία, τον Έσπερο, με 71-83.

Η ομάδα του Γυμναστικού αντιμετώπισε την τρίτη καλύτερη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος στην έδρα του. Το συγκρότημα του Βασίλη Μπρατσιάκου δεν έδωσε δικαίωμα στους αντίπαλους να πιστέψουν στη νίκη παίζοντας απο το πρώτο λεπτό ασφυκτική άμυνα. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε υπέρ της ομαδας του Γυμναστικού με την απίστευτη διάφορα των 37 πόντων (61-24). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γυμναστικός συνέχισε με τους ίδιους ρυθμούς και με απίστευτα επιθετικά τρανζίσιον, το σκόρ ξεπέρασε και το ντάμπλ σκόρ 84-41. Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα ο Βασίλης Μπρατσιάκος δοκίμασε διάφορα σχήματα με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του και έκλεισε το παιχνίδι με τελικό σκόρ 98-65. Έτσι η ομάδα του Γυμναστικού τερμάτισε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος αήττητη και απέκτησε πλεονέκτημα έδρας στα δυο εναπομείναντα παιχνίδια των πλέι οφ. Οι διακριθέντες του αγώνα είναι ο Σέττος με 20(3) ο Γκρινιάρης με 14(1) και ο μικρός του Γυμναστικού Ιωάννου με 11(2) απο τους ψηλούς της ομαδας ο Κουμιώτης Βαγγέλης Δήμος με 11 πόντους.

PLAY OFFS
Ορίστικαν οι αγώνες της Β' φάσης για την άνοδο στην Α' ΕΣΚΑΣΕ. Ο Γυμναστικός Κύμης, ο οποίος έχει 2 νίκες με τον Ηρακλή Θήβας, θέλει 1 νίκη για να περάσει στον τελικό. Στον άλλον ημιτελικό, ΑΟ Κύμης και Ιωνικός Λαμίας, έχουν από 1 νίκη και θέλουν άλλες 2 για να περάσει μία από τις 2 ομάδες στον τελικό.