Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Οι προβολές των ταινιών και των αφιερωμάτων θα διεξαχθούν στο Θέατρο Παπαδημητρίου και στο Ξενοδοχείο Lucy, στην αίθουσα «Πλατανιώτης».
7o Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ στη Χαλκίδα
7o Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ στη Χαλκίδα

Το πλήρες πρόγραμμα προβολών για την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου στο Θέατρο Παπαδημητρίου είναι το ακόλουθο:

Νεανική Δημιουργία

  • 8.30-9.30 Βιγλατούρι 27’ Δημοτικό Σχολείο Οξυλίθου Ευβοίας
  • Τα χέρια μας δεν είναι για να δέρνουμε 9’ 15ο Δημοτικό Σχολείο Αθήνας
  • Αφήστε το να ζήσει! 3’ Ν. Μιχαλοπούλου, Ρ. Τζουρμανάς, Β. Πλαστουργός, Α. Κορκόντζιλας Uso Marseille 4’  Γ. Δήμαινας - Δ. Παπαλαμπρόπουλος Β. σκηνοθέτη: Γ. Χριστοφής
  • Wooden hands 6’ Α. Λέκκος, Μ. Λαζαρίδη, Α. Μανωλακέλλη.

Διαγωνιστικό

  • 09.30-10.02 1917 Η μεγάλη πυρκαγιά της Θεσσαλονίκης 32’ Ελένη Στούμπου
  • 10.05-10.53 Εργαστήρι Αιώνων 48’ Βαγγέλης Ευθυμίου
  • 10.56-12.10 Μια αναπνοή στο Αιγαίο 74’ Αποστόλης Ασημακόπουλος
  • 12.13-13.23 Η γέννηση μιας ιδέας 70’ Χρήστος Καρακάσης

Πανόραμα

  • 13.25-14.32 Δημήτρης Παπαδούλης-Το πολλαπλό δώρο 67’ Στέλα Αλισάνογλου

Αφιερώματα

  • Γνωριμία με Ξένες κινηματογραφίες Σύγχρονο Γερμανικό Ντοκιμαντέρ
    18.00-19.44 Rhythm is it! 104’ Thomas Grube, Enrique Sánchez Lansch

Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Λάκη Παπαστάθη

  • 19.45- 20.04 Γράμματα από την Αμερική 19’
  • 20.07-21.07 Τιμητική εκδήλωση για τα 64 χρόνια λειτουργίας της Ταινιοθήκης της Ελλάδος.

Διαγωνιστικό

  • 21.10-21.14 Κρίση 4’ Χρίστος Καλλίτσης
  • 21.17-21.35 Ψαρέματα στη λίμνη Παμβωτίδα 18’ Παναγιώτης Πορτοκαλάκης
  • 21.38-22.31 Αθηνά εκ του μηδενός 53’ Φοίβος Κοντογιάννης
  • 22.34-23.38 Ταξισυνειδησία 64’ Κώστας Βάκκας
  • 23.41-01.12 Το χρονικό μιας καταστροφής 91’ Χρύσα Τζελέπη / Άκης Κερσανίδης

Το πρόγραμμα για την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου στο Ξενοδοχείο Lucy, στην αίθουσα «Πλατανιώτης» είναι το ακόλουθο:

Νεανική Δημιουργία

  • 8.30-9.30 Κάρυστος 1821 30’ 2o Δημοτικό σχολείο Καρύστου.
  • Μη φοβάσαι, μίλα! 13’ 132ο Δημ. Σχολείο Αθηνών.
  • Σαν τον άνεμο 9’ Στάθης Κεφαλάς , Κατερίνα Κουτσομύτη.

Διαγωνιστικό

  • 09.33-10.58 Δημοκρατία Ο δρόμος του σταυρού 85’ Μάρκος Γκαστίν
  • 11.01- 11.48 Μια μέρα από τη ζωή του Θάνου Λίποβατς 47’ Παναγιώτης Κράββαρης
  • 11.51-11.58 La rue 7’ Κων/νος Αντώνιος Γούτος
  • 12.01-12.13 Γιατί με καίει; 12’ Νίκος Αλευράς
  • 12.16-13.51 Spitfire Back to Zero 95’ Βαγγέλης Ρήγας

Αφιερώματα

  • Γνωριμία με Ξένες κινηματογραφίες. Σύγχρονο Γερμανικό Ντοκιμαντέρ

18.00-19.30 Kinshasa Symphony 90’, Claus Wischmann, Martin Baer

Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Λάκη Παπαστάθη

  • 19.30 -20.00 Δύο πολίτες της Κομοτηνής «Το μεμετάκι» 30’

Διαγωνιστικό

  • 20.03-20.55 Food for Love 52’ Μαριάννα Οικονόμου
  • 20.58-21.56 Σαρανταβότανο 58’ Στάθης Πλώτας
  • 21.59-22.18 Το κενό. Η μουσική περίπτωση της Κατερίνας Πετράκου 19’ Δημήτρης Παπούλιας
  • 22.21-23.32 Μουσικό Χωριό 71’ Ανδρέας Σιαδήμας
  • 23.35-01.00 Μέχρι να γίνει ο Βασιλιάς των ηλιθίων 86’ Σέργιος Βαφειάδης

Χορηγός Επικοινωνίας: Eviaportal.gr




Κάνε το δικό σου σχόλιο

Όνομα
Email (δεν θα εμφανίζεται)
Σχόλια (δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με διευθύνσεις προς άλλους ιστότοπους)
* Η συμπλήρωση όλων των πεδίων της φόρμας είναι υποχρεωτική.
3D ΕΠΕ Τέντες Αιδηψού - Σάκης Μοσχόπουλος

Αρχή της σελίδας