Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Μεγάλη νίκη πήρε ο ΓΣ Κύμης, που τον φέρνει στη πρώτη θέση μόνο του. Η Ευβοϊκή νεοφώτιστη ομάδα στη Γ' Εθνική, νίκησε εντός έδρας τον πρώην συγκάτοικο της Κρόνο Αγίου Δημητρίου, με 65-62 με μεγάλη ανατροπή που έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο.
ΓΣ Κύμης 65-63 Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Ο ΓΣ Κύμης ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο τον αγώνα. Με 11-15 στο 1ο δεκάλεπτο και 29-33 στο ημίχρονο, ο Γυμναστικός αν και πίσω, κυνηγούσε το σκορ. Στο 3ο δεκάλεπτο, ο ΓΣ Κύμης έχανε μέχρι και με 10 πόντους, και πριν το τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν πίσω με 45-53. Εκεί η ομάδα της Κύμης, πήρε μπρος και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου, ο ΓΣ Κύμης, με ένα σερί 13-5, ισοφάρισε το παιχνίδι σε 58-58, πέρασε μπροστά με 61-58 (σερί 16-5) και κατάφερε και πήρε τη νίκη, με σκορ 65-62. Έτσι ο Γυμναστικός Κύμης είναι στην 1η θέση, μόνος και χωρίς συγκάτοικο.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 29-33, 45-53, 65-63
ΓΣ Κύμης: Σιαμανδούρας 14, Κατράνας 10(2), Σέττος 7(1), Παπαντωνίου 16(1), Μπίρμπας 6, Καραμπάτσος 2, Γυφτονικολός 6, Ιωάννου 4, Αγγελής, Γεωργιάδης, Μπολάνος, Ράπτης
Κρόνος Αγ. Δημητρίου: Μπάρμας 24(5), Αγγελόπουλος 2, Ζούκας 10(1), Φρουσκλιάς 12(2), Μιχαλόπουλος 4, Παπαιωσήφ 6, Νικατζάμ 2, Νάτσος 2