Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Τη νίκη με 72-71, πήρε ο Ίκαρος Χαλκίδας, σήμερα Σάββατο 14 Δεκεμβρίου στο Κανήθου, απέναντι στον Ηλυσιακό. Η ομάδα της Χαλκίδας έκανε τα εύκολα δύσκολα, καθώς σε όλο τον αγώνα, οι παίχτες του Λυκογιάννη, προηγούνταν με διαφορά ασφαλείας, και στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι, με τη βοήθεια λανθασμένων διαιτητικών σφυριγμάτων μείωσαν και ηττήθηκαν στον πόντο.
Ίκαρος Χαλκίδας 72-71 Ηλυσιακός

Οι παίχτες της Χαλκίδας, προηγήθηκαν από νωρίς με 8-0 και 16-6, παίρνοντας άνετα τα 3 πρώτα δεκάλεπτα με 23-15, 46-34 και 63-49. Στην τελευταία περίοδο όμως, ο Ηλυσιακός έφτασε στο 67-56 και στο 67-63 στο 38’ και ακολούθησε μια βολή του Άσκα και άλλες δύο του Δορκοφίκη που έκανε το σκορ 68-65. Ο Γκαγκαλούδης με ψυχραιμία «εκτέλεσε» από τα 4 μέτρα, αλλά στην επόμενη φάση με νέο αμφισβητούμενο σφύριγμα ο Πουρσανίδης έστειλε ξανά στην γραμμή των βολών τον Δορκοφίκη, ο οποίος με 2/2 έκανε το 70-67. Στα 40’’ ο Γκαγκαλούδης αστόχησε σε τρίποντο και ο Πουρσανίδης για τρίτη συνεχή φορά έστειλε στη γραμμή τον Ηλυσιακό, δίνοντας φάουλ στη διεκδίκηση του Άσκα πάνω στον Ιωάννου. Το σκορ έγινε 70-69 και μετά το τάιμ-άουτ του Άρη Λυκογιάννη, ο Γκαγκαλούδης με έξοχη προσπάθεια πέτυχε το λέι-απ για το 72-69. Στα 30’’ ο Μποντζ μείωσε σε 72-71 και στα 2’’ ο Άντερσον αστόχησε σε δίποντο. Στη διεκδίκηση του ριμπάουντ ο Σάτον πάτησε την τελική γραμμή και μετά την πάσα επαναφοράς στα έξι εκατοστά του δευτερολέπτου, ο Σμιθ αστόχησε σε τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 23-15, 46-34, 63-49, 72-71.

Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ 4, Γκόβενς 7 (1), Άσκα 10, Μανωλόπουλος 16 (4), Σάτον 6, Γκαγκαλούδης 14 (2), Σπανός, Ρίτσαρντς 15 (2), Μπέμπης.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 17 (2), Αντωνάκης, Σμιθ 7, Δορκοφίκης 14 (1), Στέφενς 5, Ιωάννου 9, Μποντζ 7, Άντερσον 12 (2).