Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Σε άλλη μία εκτός έδρας ήττα, υποχρεώθηκε ο Ίκαρος Χαλκίδας, αυτή τη φορά στο Αλεξάνδρειο Θεσσαλονίκης (Nikos Galis Hall), χάνοντας με 84-67, απ' τον Άρη. Οι Θεσσαλονικείς, είχαν τον έλεγχο απ' την αρχή του αγώνα και συνεχώς μεγάλωναν την διαφορά, μέχρι να φτάσουν στη νίκη με 17 πόντους.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
Με τον Παρασκευά Μουρατίδη, να κάθεται προσωρινά στον πάγκο του Άρη (λόγο της αποχώρησης του Αγγέλου που πήγε στην Εφές Ανατόλου), οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν απ' την αρχή του αγώνα, ενώ ο Ίκαρος, κρατούσε στο πρώτο ημίχρονο τη διαφορά σε κοντινή απόσταση με τον Άρη (18-13, 36-28).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης ήταν καταιγιστικός και με σταδιακά σερί, ξέφυγε στο +15 (60-45). Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες έπαιξαν επιθετικά, με τον Άρη να έχει καθαρίσει το ματς και έτσι πήρε τη νίκη με 84-67.
Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, ήταν ο Γιώργος Αθηναίος ο οποίος πέτυχε 28 πόντους με 6 τρίποντα για λογαριασμό του Άρη. Για την ομάδα της Χαλκίδας, ο Ιβάν Άσκα, ήταν ο κορυφαίος, πετυχαίνοντας 23 πόντους.
Στα άλλα σημερινά παιχνίδια, τα Τρίκαλα κέρδισαν εντός έδρας τον Πανελευσινιακό με 70-59, ενώ η ΑΕΝ Κηφισιάς, νίκησε στην έδρα της με 72-54 τον Απόλλων Πατρών.
Επόμενο παιχνίδι για τον Ίκαρο Χαλκίδας, είναι με τη νέα χρονιά, όπου θα ταξιδέψει στη Ρόδο και θα αντιμετωπίσει στις 4 Ιανουαρίου του 2014, τον Κολοσσό, στο Βενετόκλειο στις 16:00. Το παιχνίδι αυτό θα είναι κρίσιμο και για τις 2 ομάδες, όσον αφορά την παραμονή τους αλλά και τη συνέχεια του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας.

Διαιτητές: Τανατζής, Μάνος, Βαρδάλος.
Δεκάλεπτα: 18-13, 36-28, 60-45, 84-67.
Άρης (Μουρατίδης): Μποχωρίδης 11 (1), Χαντ 9 (3), Πελεκάνος 6, Ασημακόπουλος 3 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Λαρεντζάκης 4, Βεζένκοφ 10 (1), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 5 (1), Αθηναίου 28 (6)
Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ 3 (1), Γκόβενς 10, Άσκα 23, Μανωλόπουλος 8, Σάτον 3, Γκαγκαλούδης 4, Σπανός, Μάσιτς 9 (1), Ρίτσαρντς 7.

Δημοφιλή σήμερα

Σχολή ποδοσφαίρου El Classico FC στην Χαλκίδα

13/09/2013
Η σχολή ποδοσφαίρου El Classico F.C. λειτουργεί από το 2007 έως και σήμερα στην Χαλκίδα....
Μικροί και μεγάλοι στους αγώνες δρόμου του 1ου Edipsos Multisport and Wellness Festival  στην Αιδηψό

Μικροί και μεγάλοι στους αγώνες δρόμου του 1ου Edipsos Multisport and Wellness Festival στην Αιδηψό