Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Στο ίδιο έργο θεατές οι φίλοι του ΑΟΧ. Έπαιξαν καλύτερα, αλλά ηττήθηκαν με 1-2 απ΄ την πρωτοπόρο Λαμία. Η Κύμη ήρθε ισόπαλη στη Λάρισα, με τον Μαχητή Τερψιθέας, με σκορ 1-1 και έχασε την προσωρινή πρωτιά που είχε, απ' τη Λαμία.
3η Εθνική 2013-14
ΧΑΛΚΙΔΑ 1-2 ΛΑΜΙΑ
Σε μια αδράνεια της άμυνας της Χαλκίδας, η Λαμία προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, με κεφαλιά του Κυπτίου, από πλάγιο άουτ του Ζλατκόσφκι. Στη συνέχεια ο ΑΟΧ έχασε ευκαιρίες με κεφαλιά του Βαλκάνου στο 12' και με σουτ του Τσαλμά στο 30'. Η Χαλκίδα ισοφάρισε στο 44' με γκολ του Καραμπά, ύστερα από σύγχυση της άμυνας της Λαμίας. Στο 60' ο Γκιόκας, είδε εκτός φάσης τον Φιρινίδη και το σουτ που πραγματοποίησε από πολύ μακριά, κατέληξε άουτ. Στο 70' ο διαιτητής του αγώνα, δε δίνει πέναλτι υπέρ της Χαλκίδας, όταν σε ντρίμπλα που έκανε ο Τσαλμάς, περνώντας τη μπάλα πάνω απ' τον Γόγολο, ο αμυντικός της Λαμίας έδιωξε με το χέρι. Στο 83', η Λαμία πήρε τη νίκη, όταν από εκτέλεση φάουλ του Διαμαντίδη, ο Λεμά με κεφαλιά έκανε το 1-2.

ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ 1-1 ΚΥΜΗ
Οι Κουμιώτες, δεν μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν φάσεις. Όμως ο Πάππου ήταν σε καλή μέρα όπου απέκρουσε σουτ του Κρεββατά, στα πρώτα 20' λεπτά. Στη συνέχεια η Κύμη βρήκε το ρυθμό της. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, σε μια ανύποπτη φάση και μετά από λάθος συνεννόηση Πάππου και Κοκκάλα, ο Μαλάκο στο 48', έκανε το 1-0 για τον Μαχητή. Η απάντηση απ' τη Κύμη ήρθε γρήγορα, με το γκολ του Δήμου στο 55'. Η Κύμη δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, έχοντας ευκαιρίες στο 79' με τον Αλμπάνη και στο 81' με τον Μπλατσιώτη, που δεν βρήκαν στόχο από καλή θέση, ενώ η μεγάλη ευκαιρία, χάθηκε στο 84', όταν ο Φαρούκ με δυνατό βολέ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αλμπάνης, με νέο σουτ, έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα Μπρέλλα.