Coffee Island - Χαλκίδα
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Την 5η του νίκη έκανε σήμερα ο Ίκαρος Χαλκίδας, κερδίζοντας τα Τρίκαλα με 81-74. Σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια, ο Ίκαρος σήμερα δεν μπήκε δυνατά στην αρχή, αλλά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, στην "καταραμένη" 3η περίοδο.
Ίκαρος Χαλκίδας 81-74 Τρίκαλα

Πέρα απ' το 5-0 του Ίκαρου, στην αρχή του αγώνα, τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά και από νωρίς, πήραν κεφάλι στο σκορ, με 13-22, στο πρώτο δεκάλεπτο. Με την έναρξη του 2ου, οι Τρικαλινοί, έφτασαν στο +14 (13-27) και έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 (32-42).
Στο 2ο ημίχρονο, ο Ίκαρος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, και σε ένα δεκάλεπτο, που στατιστικά πάντα δεν τα πάει καλά, σήμερα γύρισε "τούμπα" τον αγώνα. Με ένα σερί 15-5, ισοφάρισαν τον αγώνα σε 47-47, ενώ στη συνέχεια με ένα νέο σερί 14-7 (συνολικό σερί), ο Ίκαρος πήρε το προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο, με 63-54. Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ίκαρος προσπάθησε να διατηρήσει τη διαφορά κι έμεινε στο +10 (75-65), 4 λεπτά πριν το τέλος. Όμως τα Τρίκαλα, κόντεψαν να φέρουν τα πάνω κάτω, όταν με ένα σερί 1-8, μέσα σε 2 λεπτά, έφτασαν το παιχνίδι στους 3 πόντους (76-73), 2 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Ίκαρος Χαλκίδας, κράτησε την ψυχραιμία του και με σωστές κινήσεις πήρε τη νίκη με 81-74, ξεκόλλησε απ' την τελευταία έφερε ξανά τις ελπίδες παραμονής.

Ντεμπούτο με νίκη, πραγματοποίησε ο Χαλκιδαίος προπονητής Θανάσης Γιαπλές, ο οποίος άκουσε και το σύνθημα απ' τους οργανωμένους «Θανάση, ψυχάρα, για πάντα Χαλκιδάρα!», ενώ πολύ καλό ήταν και το ντεμπούτο του νέου παίχτη του Ίκαρου, Άντονυ Ρόμπερσον, ο οποίος έβαλε 16 πόντους. Πολύ καλά τα πήγε και ο Ρίτσαρντς, με 16 πόντους, 12 Ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ σε καλά επίπεδα κυμάνθηκαν οι Γκαγκαλούδης (14 π.), Άσκα (13 Π.), Στραντ (11 π.) και Σάτον (9 π.). Κορυφαίος για τα Τρίκαλα ήταν ο Έβανς με 19 πόντους.

Γεμάτο το κλειστό Κανήθου απ' τους φιλάθλους της Χαλκίδας, αλλά την "μάχη" στις εξέδρες, έκλεψαν οι οργανωμένοι τόσο της Χαλκίδας, όσο και οι 50 περίπου των Τρικάλων, που βρέθηκαν στο Κανήθου, δείχνοντας πως και στην επαρχία, ξέρουν να στηρίζουν τις ομάδες τους.
Την επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 22 Φεβρουαρίου, ο Ίκαρος Χαλκίδας, θα ταξιδέψει ταξιδέψει στη Δράμα, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΚΑΟΔ, στις 16:00.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-42, 63-54, 81-74
Τα δεκάλεπτα (ανά ημίχρονο): 13-22, 19-20, 31-12, 18-20.
Ικαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Στραντ 11 (1/3δίπ., 1/2τρίπ., 6/6βολ., 2ριμπ., 1ασ.), Ρόμπερσον 16 (2/3δίπ., 4/10τρίπ., 1ριμπ., 1ασ., 1λάθ.), Γούντολ 2 (1/1δίπ., 1ριμπ., 1ασ., 3λάθ.), Άσκα 13 (6/13δίπ., 0/2τρίπ., 1/1βολ., 9ριμπ., 4λάθ.), Σάτον 9 (2/4δίπ., 0/1τρίπ., 5/10βολ., 8ριμπ., 5ασ., 2κλ., 2λάθ.), Γκαγκαλούδης 14 (5/6δίπ., 0/5τρίπ., 4/7βολ., 4ριμπ., 6ασ., 1κλ., 7λάθ.), Σπανός (2ριμπ.), Βουγιούκας (0/1δίπ., 1ριμπ.), Ρίτσαρντς 16 (1/4δίπ., 4/8τρίπ., 2/3βολ., 12ριμπ., 2κλ.).
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Εβανς 19 (4/8δίπ., 3/6τρίπ., 1ριμπ., 2ασ., 1κλ., 3λάθ.), Περούνιτσιτς 12 (0/1δίπ., 4/7τρίπ., 3ριμπ., 2λάθ.), Γιούινγκ 11 (4/8δίπ., 0/3τρίπ., 3/4βολ., 6ριμπ., 1κλ., 2λάθ.), Γιαννακίδης 1 (1/2βολ., 1κλ.), Πέτροβιτς 9 (0/2δίπ., 3/6τρίπ., 4ριμπ., 2ασ., 1κλ.), Πορίνι (0/3δίπ., 0/2τρίπ., 4ριμπ., 9ασ., 3κλ., 4λάθ.), Σαπ 9 (4/8δίπ., 0/3τρίπ., 1/2βολ., 4ριμπ., 1ασ., 1κλ., 1λάθ.), Δεληγιάννης (0/3δίπ., 3ριμπ., 1λάθ.), Ματαλόν 1 (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 1/2βολ., 1ριμπ., 2ασ., 1κλ., 1λάθ.), Ματαλόν 1 (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 1/2βολ., 1ριμπ., 2ασ., 1κλ., 1λάθ.), Πάνος 12 (4/5δίπ., 4/5βολ., 2ριμπ.), Νικολόπουλος (1ριμπ.).

Φωτορεπορτάζ: Κορίνα Γιαννάκη