Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Μέσα σε κλίμα αποθέωσης από τον φίλαθλο κόσμο που κατέκλεισε το κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Μαρίνος» ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης έκλεισε με νίκη τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Γ΄Εθνική.
Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης-Φάρος Κερατσινίου 94-85

Αντίπαλος του ήταν ο Φάρος Κερατσινίου, ο οποίος βρίσκεται μια ανάσα από το να εξασφαλίσει με την σειρά του την άνοδο στην επόμενη κατηγορία. Το παιχνίδι κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με την ομάδα της Κύμης να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 94-85.

Ο Γυμναστικός είχε πάρει και μαθηματικά το εισιτήριο της ανόδου εδώ και πολλές αγωνιστικές, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα εξασφάλισε τον τίτλο του πρωταθλητή. Καλείτο λοιπόν να παίξει τον τελευταίο του αγώνα στην Γ΄Εθνική χωρίς άγχος απέναντι στον δεύτερο της βαθμολογίας. Αυτή η έλλειψη άγχους ίσως να ήταν όμως και παγίδα για την ομάδα του κόουτς Μπρατσιάκου, καθώς ο αντίπαλο της είχε μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο. Το εξαιρετικά θερμό κλίμα όμως που δημιούργησαν στην κερκίδα οι φίλαθλοι της Κύμης, αλλά και η θέληση των παικτών να κλείσουν την σεζόν με ψηλά το κεφάλι και με μια ακόμα νίκη, ήταν τα τελικά κλειδιά για την επικράτηση του Γυμναστικού. Να σημειώσουμε ότι στην δωδεκάδα του ΓΣ Κύμης βρέθηκαν δύο μικροί αθλητές από την ακαδημία του, οι Τσεκούρας και Πράγιας, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν πολύτιμες εμπειρίες από το πώς λειτουργεί μια επαγγελματική ομάδα σε συνθήκες αγώνα.

Ο Φάρος Κερατσινίου όπως αναφέραμε ήθελε την νίκη για να εξασφαλίσει την άνοδο, αλλά επιπλέον ήθελε να καταφέρει να κοιτάξει στα μάτια τον πρωταθλητή της κατηγορίας. Στην αρχή του παιχνιδιού μπήκε πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, καθώς προηγήθηκε με σκορ 0-10. Πολύ γρήγορα όμως η Κύμη έφερε το ματς σε ισορροπία και το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 22-22. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του βρίσκοντας πολλές λύσεις μέσα στην ρακέτα, είτε με τους ψηλούς, είτε με διεισδύσεις των περιφερειακών, ενώ η πίεση στην άμυνα απέφερε αρκετά κλεψίματα. Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να πάνε οι γηπεδούχοι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 45-37. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ίσως το πιο σκληρό του παιχνιδιού, αφού οι πολύ δυνατές άμυνες και τα σκληρά μαρκαρίσματα έριξαν τον ρυθμό και την επιθετική παραγωγικότητα των δύο ομάδων, με την Κύμη όμως να διατηρεί σταθερό προβάδισμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φάρος κατάφερε να καλύψει σιγά σιγά την διαφορά και 1 λεπτό πριν την λήξη πήρε το προβάδισμα με έναν πόντο. Η ψυχραιμία του Παπαντωνίου που ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές ξαναέδωσε βραχεία κεφαλή στον Γυμναστικό, ενώ 7΄΄ πριν το τέλος ο Κερασοβίτης πήρε φάουλ και έβαλε μία στις δύο βολές, ισοφαρίζοντας το σκορ. Με την λήξη του χρόνου ο Κατράνας είχε την ευκαιρία να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του αλλά αστόχησε σε σουτ τριών πόντων υπό ασφυκτική πίεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες της Κύμης είχαν περισσότερες δυνάμεις και έφτασαν στην νίκη, έχοντας σημαντική βοήθεια από τους φιλάθλους πους τους ενθάρρυναν συνεχώς.

Με το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών παίκτες, προπονητής και παράγοντες του Γυμναστικού έγιναν ένα με τους φιλάθλους, οι οποίοι αποθέωναν για πολύ ώρα τους πρωταθλητές της κατηγορίας. Η απονομή του κυπέλλου και των μεταλλείων δεν έγινε χτες αφού υπολείπονται δύο αγωνιστικές για να τελειώσει το πρωτάθλημα, στις οποίες η ομάδα μας έχει ρεπό, αλλά η διοίκηση του Γυμναστικού καταβάλλει προσπάθειες για την διεξαγωγή μια φιέστας-έκπληξη στο τέλος του μήνα. Οι φίλαθλοι της ομάδας θα ενημερωθούν σύντομα ώστε να γιορτάσουμε ξανά όλοι μαζί την τεράστια επιτυχία του Γυμναστικού Συλλόγου Κύμης.

Δεκάλεπτα: Α 22-22, Β 23-15, Γ 15-15, Δ 14-22, παράταση:20-11

Οι πόντοι των παικτών:

Γ.Σ. Κύμης(Μπρατσιάκος): Σέττος 3(1), Γκρινιάρης 18(2), Παπαντωνίου 12(1), Κατράνας 16(2), Καραμπάτσος 15, Σιαμανδούρας 12, Γεωργιάδης 14(2), Γυφτονικολός 4, Μπολάνος, Αγγελής, Πράγιας, Τσεκούρας

Φάρος Κερατσινίου(Πολέμης): Φωστέρης 7(1), Κουντουράς 7(1), Καραλής 14(3), Κερασοβίτης 22, Λυκογιάννης 13, Κατούφας 15, Πρινέας 7 , Τσούρτος, Κοροπούλης, Χόρτσας, Μουστόπουλος