Coffee Island - Χαλκίδα
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Ισόπαλο 0-0 έληξε το χθεσινό ντέρμπι κορυφής στο Πανθεσσαλικό στάδιο, ανάμεσα στη Νίκη Βόλου και τον Ηρακλή Ψαχνών. Η ομάδα της Εύβοιας, πήρε πολύτιμο βαθμό μέσα στο Βόλο απ΄ την πρωτοπόρο Νίκη και διατήρησε τη 2η θέση που οδηγεί στη Superleague.
Ηρακλής Ψαχνών
Η πίεση των γηπεδούχων στο ματς ξεκίνησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τον Ανιέτε να ξεχωρίζει στον δημιουργικό τομέα. Ωστόσο, οι προσπάθειες των Μανουσάκη (3'), Σοϊλέδη (28') και Τζιώρα (16') δεν βρήκαν στόχο, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ανιέτε είδε την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στον αντίποδα οι παίκτες του Γράφα έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ντελέκο στο 9'.
Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους Βολιώτες να πιέζουν και τους φιλοξενούμενους να δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν. Ο επιθετικός μονόλογος της Νίκης συνεχίστηκε με τους Μανουσάκη να απειλεί στο 48' με κεφαλιά, τον Ρονκάτο στο 58' με δυνατό σουτ, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Σουλίδης. Ο Ηρακλής με εκτέλεση φάουλ του Τσούτση στο 49' δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά έφυγε ικανοποιημένος με τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης (84' Μπιτσάκος), Σοϊλέδης, Γιώτας, Ρεπετσάς, Πινιέιρο, Σουλίδης, Μανουσάκης (84' Ακασού), Ρονκάτο (60' Ισαάκ), Ανιέτε, Τζιώρας.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Θωμάς Γράφας): Αθανασόπουλος, Παλαιολόγος, Παληγεώργος, Μπακομήτρος, Τζανής, Γκεμίσης, Τσιμότζι, Καλαϊτζίδης (62' Μπουμάλ), Ντελέκος (46' Κρητικός), Ντινιωτάκης (33' Τσούτσης), Σταματής.