Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
Την ήττα γνώρισε ο Ίκαρος Χαλκίδας στο τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη, απ' τον ΠΑΟΚ με 88-74 και υποβιβάστηκε στην Α2 κατηγορία.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Στο ξεκίνημα του ματς ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα (5-2) αλλά με πέντε σερί πόντους του Ασκα, ο Ικαρος προηγήθηκε με 5-7 στο 4'. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι μπροστά (9-11 στο 7'), ο "Δικέφαλος" δεν είχε σωστές επιλογές επιθετικά και το σύνολο του Γιαπλέ έφτασε στο +5 (11-16). Με δύο σερί τρίποντα του Κασελάκη, ο "Δικέφαλος" πήρε κεφάλι στο σκορ (17-16) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-18.
Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά επτά πόντων (26-19) και η αυτή "πήγε" στους 10 με τρίποντο του Δέδα (31-21 στο 13'). Ο Κούπερ έκανε το 34-22 και ο Δέδας ήταν ο "υπεύθυνος" για 40-24. Οι "ασπρόμαυροι" συνέχιζαν να είναι... μακριά από τους φιλοξενούμενους, ο Πέιν με πολύ ωραίο κάρφωμα "έγραψε" το 46-28 και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν στο +19 (54-35).
Ο Ικαρος μείωσε σε 56-41 στο 23' και η διαφορά εξακολουθούσε να είναι στους 15 πόντους (58-43), κάτι που έκανε τον Σούλη Μαρκόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -13 (60-47), αλλα ο ΠΑΟΚ... φόρτσαρε και έφτασε στο +18 (66-48, με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη στην συνέχεια να τραυματίζεται σε μπάσιμο που πήγε να κάνει και να αποχωρεί υποβασταζόμενος). Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 69-51.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα αφού ο Ικαρος δεν έδειχνε ικανός να απειλήσει τον ΠΑΟΚ. Στο 32' το σκορ ήταν 73-56 ενώ ο Πέιν έκανε το 75-58 στο 33'. Ο Ασκα διαμόρφωσε το 75-62 στο 34', ο Δέδας έδωσε αέρα 18 πόντων (80-62) και το ματς ολοκληρώθηκε με 88-74.
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πέιν με 20 πόντους, ενώ από πλευράς Χαλκίδας, ο Ρόμπερτσον με 23 πόντους έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ακολουθώντας και ο Άσκα με 18 πόντους και Σάτον με 14.
Ο Ίκαρος Χαλκίδας, ισοβάθμησε στο τέλος με Πανελευσινιακό και Ηλυσιακό, αλλά δεν έχοντας καλή διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια, τερμάτισε τελευταίος και παρέμεινε η ομάδα της Ελευσίνας στην Basket League. Όλα εν τέλη, κρίθηκαν από 1 αγώνα και από μία νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-18, 54-35, 69-51, 88-74.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 20(2), Κούπερ 8(2), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 3(1), Τσαιρέλης 14, Δέδας 14(4), Μαργαρίτης 6, Καλλές 1, Μπόγρης 8, Κασελάκης 8(2), Λιάπης 6(1), Κόνιαρης.
Iκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Ρόμπερτσον 23(5), Άσκα 18(1), Μανωλόπουλος, Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 5, Σπανός, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 10(1), Μπέμπης 2.