Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Στο τοπικό έπεσε και μαθηματικά ο ΑΟ Χαλκίς, μετά την αναμενόμενη ήττα μέσα στη έδρα της πρωτοπόρου Λαμίας με 3-0. Με το ίδιο σκορ ηττήθηκε και η Κύμη στην έδρα της, απ' τον Μαχητή Τερψιθέας.
ΠΑΣ Λαμίας - ΑΟ Χαλκίδας (11/05/2014)

ΛΑΜΙΑ 3-0 ΧΑΛΚΙΔΑ
Για 77 λεπτά άντεξε ο ΑΟ Χαλκίς στο γήπεδο της Λαμίας, δημιουργώντας καλές ευκαιρίες. Όμως ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Διαμαντίδης, έδωσε προβάδισμα ανόδου στους Λαμιώτες. Στις καθυστερήσεις, ο Ζλατκόφσκι (91') και ο Μοκάκε (93'), έδωσαν μεγαλύτερη διάσταση στη δύσκολη νίκη της Λαμίας. Περίπου 80 οργανωμένοι φίλαθλοι της Χαλκίδας, βρέθηκαν στο στάδιο της Λαμίας.

ΚΥΜΗ 0-3 ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
Και μαθηματικά η Κύμη, δεν διεκδικεί πια, 2 αγωνιστικές πριν το τέλος, την άνοδο στη Football League. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε μόλις στο 6' με τον Νικούλη, ενώ στο 65' ο Κρεββατάς έκανε το 2-0 για τον Μαχητή. Ο ίδιος παίκτης τελείωσε το ματς στο 73' και διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.