Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τάσος Σέρρας
για το eviaportal.gr:
t.serras-@-eviaportal.gr
Με νίκη ξεκίνησε τα μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική, ο ΑΟΝ Αρτάκης, ο οποίος νίκησε στο Καρπενήσι τον ΑΠΟΚ Βελούχι με 2-3.
Κυπελλούχος Ευβοίας 2014 ο ΑΟΝ Αρτάκης
Στο πρώτο ημίχρονο η Αρτάκη κράτησε τον έλεγχο στην αρχή έκανε αρκετές καλές φάσεις και προηγήθηκε με γκολ του Καραχάλιου στο 27', αλλά στη συνέχεια ήρθαν δυο γκολ από τους γηπεδούχους, στο 33' ο Ντουφεκιάς και στο 35' ο Μπακαλίδης και το σκορ έγινε 2-1.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τις πολλές φάσεις, αλλά είχε τρία πέναλτι. Το πρώτο δόθηκε υπέρ των γηπεδούχων σε ανατροπή του πολύ καλού Μπακαλίδη από τον Καμάρα στο 62'. Ο Γενιτσαρόπουλος το εκτέλεσε αλλά ο θαυμάσιος Γκόγκος το απέκρουσε κι έδωσε στους συμπαίκτες του το σύνθημα για την ανατροπή . Στο 69' ο Μαστροκώστας ανατράπηκε από τον Ντουφεκιά και το αναμφισβήτητο πέναλτι δόθηκε από το διαιτητή που το μετέτρεψε σε γκολ ο Καραχάλιος. Στο 76', σε χέρι του Τσιλιμέκη δόθηκε το δεύτερο πέναλτι υπέρ του ΑΟΝΑ και ψύχραιμα πάλι ο Καραχάλιος έκανε το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Φλωράκης): Βλάχος, Πολυτσέρης, Συγκελόπουλος, Κρασιάς, Φαρμάκης, Ντουφεκιάς, Κουτσουπιάς(70΄ Τσιλιμέκης Δ.), Ζαλοκώστας, Φλωράκης(56΄ Γενιτσαρόπουλος), Μπακαλίδης, Χαφούς
Νέα Αρτάκη (Δημήτρης Παναγιώτου): Γκόγκος, Τσούτης, Γκάβαλης, Ζαχαριάς, Καμάρας (82΄ λ.τρ. Κιούσης), Κάραλης, Γκούρλας, Καραχάλιος, Μαστροκώστας, Μακαντάσης, Ρούσσος (66΄ Ευσταθίου)

Διαιτητής: Δημήτρης Γκιάφης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)