Με 74-64 επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης, το Σάββατο 11 Μαρτίου, στο Κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα.

Σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε η Κύμη που κατέβαλε την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό της Χαλκίδας με 74-64. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καντί με 23 πόντους (4 τρίποντα).
Πλέον οι νεοφώτιστοι είναι δύο νίκες πάνω από την 13η θέση και τον Απόλλωνα που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο υποδεχόμενος αύριο Κυριακή (12/3) τον Παναθηναϊκό.
Οι δύο ομάδες… αλληλοεξουδετερώθηκαν στην πρώτη περίοδο, καθώς καμία δεν κατάφερε να αποκτήσει αξιόλογο προβάδισμα, με αποτέλεσμα το δέκατο λεπτό να τις βρει ισόπαλες 23-23. Το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και στο β΄ δεκάλεπτο, ωστόσο η Κύμη κατάφερε με σερί 9-0 να «χτίσει» διψήφια διαφορά (43-33), 49 δεύτερα πριν από την ανάπαυλα. Με σερί 8-0 ο Κολοσσός μείωσε σε 43-41 στο 22΄, ενώ με γκολ φάουλ του Βασιλόπουλου πέρασε μπροστά με 51-50 στο 27΄. Ο Γουάτσον έφερε τους φιλοξενούμενους στο +3 (54-51), 40 δεύτερα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ το τρίποντο του Βασιλόπουλου έδωσε «αέρα» επτά πόντων στον Κολοσσό (59-52) στο 31΄. Όμως, ακολούθησε ένα σερί 19-0 για την Κύμη που προηγήθηκε με 71-59 στο 38΄, συντήρησε αυτό το προβάδισμα έως το τέλος και πανηγύρισε ένα πολύτιμο ροζ φύλλο.
Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-36, 52-54, 74-64
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Καντί 23 (4), Τσούπκοβιτς 9 (3), Κοστόφ 9 (2), Πάλμπλαντ 6 (2), Όρτον 8, Σχίζας 2, Σιγκούνας, Σταμάτης 4 (1), Ντίξον, Τουντζιαράκης 13 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 9, Σαλούστρος, Ρέλεφορντ 18 (3), Βασιλόπουλος 9 (2), Χολ 12 (2), Λιάπης, Τσούκου 4, Γεωργαλής, Αχόνεν 6 (1), Γουάτσον 6.
Πηγή: sentragoal.gr