Μια ακόμα μεγάλη επιτυχία σημείωσε το τμήμα κανόε-καγιάκ ήρεμων νερών του Ναυτικού Ομίλου Χαλκίδος καθώς οι αθλητές και αθλήτριες του κατέκτησαν μία ντουζίνα μετάλλια στο 27οι Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών που διεξήχθη στο Σχοινιά από τις 7 έως τις 9 Ιουλίου.

Από αυτά, 7 ήταν χρυσά, 3 ασημένια και 2 χάλκινα. Στη γενική κατάταξη ο Ναυτικός  Όμιλος Χαλκίδος κατέκτησε τη 4η θέση ανάμεσα σε 20 σωματεία, θέση αξιοζήλευτη μιας και συμμετείχε με τον μικρότερο αριθμό αθλητών/τριών ανάμεσα στα πρώτα 10 σωματεία, και όλοι οι αθλητές/τριες που συμμετείχαν ενεργά στις προπονήσεις της ομάδας κατάφεραν να κατακτήσουν τουλάχιστον από ένα μετάλλιο.
Τα αποτελέσματα δε μπορούσαν παρά να αφήσουν ικανοποιημένους τον προπονητή και τους υπεύθυνους του τμήματος, αλλά και τους αθλητές και αθλήτριες, που ήταν και οι μεγάλοι πρωταγωνιστές και είδαν ότι ανταμείφθηκαν οι θυσίες τους και η προσπάθεια που κατέβαλαν καθημερινά για να φτάσουν σε αυτά τα αποτελέσματα.
4η θέση:
Επίσης κατέκτησαν τη 4η θέση οι Ευσταθίου Κωνσταντίνος στο κ1 200μ εφήβων, Τσουκανέλη Βασιλιάννα στο κ1 200μ και κ1 500μ κορασίδων αντίστοιχα, και ο Μπούντρος Αθανάσιος στο κ1 1000μ παίδων.
Συνέχεια των αγωνιστικών υποχρεώσεων η συμμετοχή του Ευθυμιάδη Κωνσταντίνου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στις 27-30 Ιουλίου και της Καμινάρη Ελευθερίας στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας στις 27-30 Ιουλίου.
Τέλος, τα τμήματα εκμάθησης κανόε- καγιάκ ήρεμων νερών λειτουργούν όλες τις καθημερινές εκτός Τετάρτης 17:00-18:30 στις εγκαταστάσεις του Ομίλου ,στο Κρηπίδωμα , κάτω από το Κόκκινο Σπίτι, μέχρι τις αρχές Αυγούστου.