Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Στα πλαίσια του 11ου Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ θα πραγματοποιηθούν παράλληλες εκδηλώσεις - ημερίδες, παρουσιάσεις βιβλίων, εκθέσεις φωτογραφίας, εκθέσεις ζωγραφικής, παρουσιάσεις εργαστηρίων σε συνεργασία με δημόσια εκπαιδευτικά ιδρύματα.
Το πρόγραμμα του 11ου Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ - Docfest
Το πρόγραμμα του 11ου Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ - Docfest
Οι αίθουσες προβολής μετατρέπονται σε χώρους οπού η έμπνευση, οι ιδέες, οι σκέψεις, τα προβλήματα, θέτουν τα νέα δεδομένα για το αύριο του ελληνικού κινηματογράφου.

Η Τελετή Έναρξης την Τρίτη 21 Νοεμβρίου, θα είναι αφιερωμένη στον συγγραφέα και αγωνιστή της εθνικής αντίστασης Μανώλη Γλέζο. Θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ «Μανώλης Γλέζος… ο αιώνιος αγωνιστής» του Νίκου Καβουκίδη.

Παράλληλες Εκδηλώσεις 11ου docfest - Εκθέσεις:

* Από 21 έως και 26 Νοεμβρίου θα λειτουργεί στο Φουαγιέ Μεγάρου της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας η έκθεση φωτογραφιών από τη ζωή και το έργο του Νίκου Κούνδουρου.
* Από 21 έως και 26 Νοεμβρίου θα λειτουργεί στην Ισόγεια αίθουσα του Δημαρχείου η έκθεση φωτογραφίας του Αριστοτέλη Σαρρηκώστα.
* Από 21 έως και 26 Νοεμβρίου θα λειτουργεί στο Εργαστήρι Τέχνης Χαλκίδας η έκθεση η έκθεση για τον ζωγράφο Δημήτρη Μυταρά.

Παρουσιάσεις Βιβλίων:
  • Παρουσίαση του υπό έκδοση Βιβλίου «Το Μήνυμα» του Κωνσταντίνου Μπατσακούτσα  
  • Παρουσίαση του  Βιβλίου  «Το Μυστικό της κομμένης φωτογραφίας» της Ρένας Ραψομανίκη
  • Παρουσίαση του Βιβλίου «Η Μεταλλευτική Ιστορία της Εύβοιας» του Γιώργου Κατσαμάγκου
«Γνωριμία με Ξένες Κινηματογραφίες» Σύγχρονο Νορβηγικό Ντοκιμαντέρ.

Αφιέρωμα στο Νορβηγικό Ντοκιμαντέρ σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Νορβηγίας.

Το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ- docfest συνεχίζει για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά τη σειρά αφιερωμάτων «Γνωριμία με ξένες Κινηματογραφίες». Τη σκυτάλη παίρνει τώρα το Νορβηγικό Ντοκιμαντέρ. 

Από 22 έως 26 Νοεμβρίου, σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Νορβηγίας, το αφιέρωμα προσκαλεί το κοινό να αφεθεί σε μια διαφορετική πραγματικότητα μέσα από ένα οπτικοακουστικό τοπίο, το οποίο δημιουργείται μεταμορφώνεται και τέλος διαλύεται μπροστά στα μάτια των θεατών. 

Στα πλαίσια του αφιερώματος θα προβληθούν 4 ντοκιμαντέρ:
1. The snow cave man «Snøhulemannen» του Fridtjof  Kjæreng 
2. Siblings are forever «Søsken til evig tid» του Frode Fimland
3. A ballon for Allah «Enballongtil Allah» της  Nefise Özkal Lorentzen
4. Roald Amundsen’s Maud Expedition: «With Maud Across the Arctic Ocean»

Οι ταινίες είναι κατάλληλες για όλες τις ηλικίες και έχουν υπότιτλους στα Ελληνικά

«Νεανική Δημιουργία»

Όπως κάθε χρόνο, το επίσημο πρόγραμμα του Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-Docfest περιλαμβάνει ένα ειδικά διαμορφωμένο τμήμα για νέους. 

Από την Τρίτη 21 έως και την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου, θα προβάλλονται καθημερινά ταινίες ντοκιμαντέρ κατάλληλες για παιδιά και νέους. 

Σκοπός του Φεστιβάλ είναι να δώσει τη δυνατότητα στο κοινό να προβληματιστεί και να ανακαλύψει τον κόσμο του ντοκιμαντέρ μέσα από τα μάτια των νέων, αλλά και να ενδυνα¬μώσει τη συμμετοχή τους στο χώρο του κινηματογράφου. Ταινίες από νέους δημιουργούς δίνουν το έναυσμα στο κοινό να εμπνευσθεί, να προβληματιστεί, να αναρωτηθεί και να γνωρίσει από κοντά το ντοκιμα¬ντέρ απευθείας από τη γνήσια νεανική δημιουργία. 

Σε συνεργασία με το Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και Σχολεία.

Σε συνεργασία με το Εθνικό &  Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών θα προβληθούν τα Ντοκιμαντέρ:

* «Το Πολύπλουμο» 
* «Μαγειρέματα»
* «Λούης» 
* «Εντός Μέτρου»
* «Η Διαδρομή της Άννας-Μαρίας»
* «Λαϊκή Αγορά, το πολύχρωμο στέκι»

Σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης θα προβληθούν τα Ντοκιμαντέρ:

* «Το Μεγάλο του  Ρίσκο» 
* «Ο Γυάλινος Δράκος»
* «Μπενκτ» 

Σε συνεργασία με Σχολεία θα προβληθούν τα Ντοκιμαντέρ:

* «Αμαλ» (ελπίδα) 
* «Ξένες Αγκαλιές»
* «Λάμπρος, το φως μέσα στη σιωπή» 
* «Μνήμη και Σήματα»
* «Παροιμίες»
* «Μια Βόλτα στη Χαλκίδα»

Αφιέρωμα «Ecofeel»:

Το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ – docfest διοργανώνει, από τις 21 έως τις 26 Νοεμβρίου, το αφιέρωμα «Ecofeel» με σκοπό να ευαισθητοποιήσει τους πολίτες σχετικά με  την σημασία του περιβάλλοντος για την ανθρώπινη ζωή.  

Φέτος, δεύτερη φορά στην ιστορία του ο θεσμός του Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest, φιλοξενεί μια ιδιαίτερη ενότητα με θέμα την περιβαλλοντική εκπαίδευση. 

Στα πλαίσια του αφιερώματος θα προβληθούν 5 ντοκιμαντέρ:
«Φτερά στον άνεμο» των Νίκου Αναγνωστόπουλου (Α' προβολή)
«Guardians of the Aegean» του Όμηρου Ευαγγελινού 
«Οιωνός» του Σταύρου Ιωάννου 
«Ο τελευταίος των Ασπροπάρηδων» του Γιάννη Φλούλη (Α' προβολή)
«Μονοπάτια» του Απόστολου Ασημακόπουλου (Α' προβολή)

Το αφιέρωμα επιπλέον πλαισιώνουν τα παρακάτω:

• Συζήτηση με τίτλο «Άνθρωπος & Περιβάλλον» την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου στο Ξενοδοχείο Παλίρροια, αίθουσα «Κλεοπάτρα» 

• Έκθεση Εικαστικών Παρεμβάσεων «Ecofeel»

*«Το αφιέρωμα «Ecofeel» υλοποιείται  στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού  Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου  Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους. Η προβολή των ταινιών του αφιερώματος είναι δωρεάν για το κοινό και εξασφαλίζεται η πρόσβαση σε ΑμεΑ.»

Αφιέρωμα «Doc ΕΡΤ»:

Το Φεστιβάλ Ελ¬ληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest, φέτος, για πρώτη φορά εγκαινιάζει μια νέα σειρά αφιερωμάτων σε συνεργασία με την Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση. Το αφιέρωμα «Doc EΡT» έχει ως στόχο εμβαθύνει τη συνεργασία μεταξύ νέων ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ (πρεμιέρες) με το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ- docfest. 

Φέτος, 4 νέες παραγωγές της ΕΡΤ θα προβληθούν στα πλαίσια του αφιερώματος «docert» από 21-26 Νοεμβρίου στη Χαλκίδα.

Στα πλαίσια του αφιερώματος θα προβληθούν τα παρακάτω ντοκιμαντέρ:
«Το αύριο της Πολυφωνίας» του Αλέξανδρου Λαμπρίδη
«Η Ιστορία είμαι εγώ, Ανδρέας Λεντάκης» του Μένου Δελιοτζάκη
«Γιάννης Καστρίτσης, ο άνθρωπος και ο ίσκιος του» Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου
«Μουσικά σύνολα ΕΡΤ, Μια ιστορία γραμμένη με νότες» του Βασίλη Μωυσίδη

Τιμητικές Εκδηλώσεις:

Τιμητική Εκδήλωση για τον Φωτορεπόρτερ Αριστοτέλη Σαρρηκώστα θα γίνει την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου στο Θέατρο Παπαδημητρίου και ώρα 19.45

Στην Τιμητική Εκδήλωση για τον Αριστοτέλη Σαρρηκώστα θα μιλήσουν ο δημοσιογράφος και πρώην Πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ Πάνος Σόμπολος και ο Δ/ντης Φωτογραφίας της Leica Academy κ.Σπύρος Σκιαδόπουλος.

Τιμητική Εκδήλωση για τον ποιητή Τίτο Πατρίκιο θα γίνει την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου στο Θέατρο Παπαδημητρίου και ώρα 19.45. 

Στην Τιμητική Εκδήλωση για τον ποιητή Τίτο Πατρίκιο θα μιλήσουν ο ιστορικός κινηματογράφου κ. Γιάννης Σολδάτος και ο συγγραφέας-δημοσιογράφος κ. Μηνάς Βιντιάδης.

Τελετή Λήξης Κυριακή 26 Νοεμβρίου:

Τελετή Λήξης 11ου Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest

Η Τελετή Λήξης του 11ου Φεστιβάλ είναι αφιερωμένη σε ένα σπουδαίο Έλληνα σκηνοθέτη, οραματιστή, φίλο και Πρόεδρο της πρώτης Κριτικής Επιτροπής του Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest, τον Νίκο Κούνδουρο.

Στην εκδήλωση θα παρευρεθούν και θα μιλήσουν φίλοι και συνεργάτες του Νίκου Κούνδουρου: ο σκηνοθέτης Μάνος Ευστρατιάδης και ο ιστορικός κινηματογράφου Γιάννης Σολδάτος.

Θα προβληθεί η ταινία του Νίκου Κούνδουρου «Ελληνιστί Κύπρος» και το ντοκιμαντέρ του Νίκου καβουκίδη «Οράματα..12 ταινίες του Νίκου Κούνδουρου».



Ακολουθεί το πλήρες πρόγραμμα του 11ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ - Docfest:

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

Τρίτη 21 Νοεμβρίου - Αμφιθέατρο Μεγάρου Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας
Ώρα Προσέλευσης: 19.30 Έναρξη:20.00

Η Τελετή Έναρξης είναι αφιερωμένη στον συγγραφέα και αγωνιστή της εθνικής αντίστασης Μανώλη Γλέζο.

Σημαντικοί άνθρωποι των γραμμάτων και των τεχνών, όπως ο ποητής Τίτος Πατρίκιος, ο δημοσιογράφος Γιώργος Βότσης και ο συγγραφέας Λαοκράτης Βάσης, θα παρευρεθούν στην τελετή έναρξης και θα μιλήσουν για τον Μανώλη Γλέζο.

Θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ «Μανώλης Γλέζος… ο αιώνιος αγωνιστής» του Νίκου Καβουκίδη.

Τετάρτη 22 Νοεμβρίου - Θέατρο Παπαδημητρίου

Νεανική Δημιουργία
9.20-9.45 Μια βόλτα στην Χαλκίδα 25’, Σταμάτης Μανής
9.48-9.50 Παροιμίες 2’, Ιωάννα Χαλεπά
9.53-10.18 Ξένες αγκαλιές 21’, Ομάδα Doc’n’ Roll
10.21-10.32 Εντός μέτρου 10’, Άγγελος Κλάδης
10.35-10.48 Η διαδρομή της Άννα-Μαρίας 13’, Χριστίνα Μολλά
11.00-12.02 Ηρωες 62’,  Κωνσταντίνος Μανουσαρίδης
12.04-13.08 Ένα ταξίδι στο χρόνο με τις γυναίκες του Α.Π.Θ. 64’, Τέσσα Δούλκερη
13.11-13.56 Είμαστε όλοι πολίτες 45’, Πάνος Θωμαίδης

Αφιερώματα
«Doc ΕΡΤ»
19.00-19.28 Τα αύριο της πολυφωνίας 28’,  Αλέξανδρος Λαμπρίδης. Γνωρίμια με Ξένες Κινηματογραφίες και Σύγχρονο Νορβηγικό Ντοκιμαντέρ
19.30-20.50 With Maud Across the Arctic Ocean 80’, Roald Amundsen

Πανόραμα
«Αφιέρωμα στο  Μεταναστευτικό»
21.00-21.19 Το πέρασμα 19’, Έρρικα ‘Αβέρη, ‘Εφη Γιάννου
21.21-21.35 Μια ματιά 14’, Παναγιώτης Αθηναίος
21.38-21.45 Αλί & Σοράγια 7’, Άννα Αντωνοπούλου
21.48-22.00 Τριαντάφυλλα χωρίς αγκάθια 12’,  Πέτρα Τερζή
22.03-22.09 Μπόχαλη 12 6’, Ευθυμία Κωτούλα
22.13-22.18 Οι λέξεις του Νιάζ 6’, Φανή Μπήτου
22.21-22.28 Προσωρινά 7’, Μαρία Παπαγεωργίου
22.31-22.52 Οδύσσεια προς την Ελευθερία 21’, Μαρία Παπαθανασίου
22.55-23.21 Feeling of a home 26’, Μιχάλης Καστανίδης, Ηω Χαβιαρά

Τετάρτη 22 Νοεμβρίου - Αμφιθέατρο Μεγάρου Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας

Νεανική Δημιουργία

9.20-9.37 Άμαλ (Ελπίδα) 17’, Σοκόλ Ελκένι
9.40-10.00 Το μεγάλο του ρίσκο 20’, Αγγελική Αλβανού
10.03-10.14 Το Πολύπλουμο 11’, Χαράλαμπος Δρουσιώτης
10.17-10.40 Λάμπρος, Το φώς μέσα στη σιωπή 24’, Γιώργος Καλόξυλος
10.43-10.58 Λαϊκή Αγορά, το πολύχρωμο στέκι 15’, Σίλια Καρατζά

Διαγωνιστικό

11.00-11.22 Περί Καραγκιοζομπλεχτικής  22’, Κατερίνα Καρανίκα
11.25-11.46 Μάνα μου καπνοφύτισσα 21’, Στάθης Γαλαζούλας
11.49-12.11 Μεταλλεία αντιμονίου, Κέραμος Χίου 22’,
Έλενα Καλογρίδου
12.14- 12.38 Η Υπαπαντή των Βαβυλών 24’, Έφη Ξηρού
12.41-13.17 Μέσα στην αγκαλιά της 36’, Χαριτίνη Καρρά

Αφιέρωμα «Ecofeel»
17.30-18.52 Guardians of the Aegean 82’, Όμηρος Ευαγγελινός

Διαγωνιστικό

19.00-19.14 Επαρχία 14’, Βασίλης Οικονόμου
19.17-19.33 Ο ξυλουργός και η γυναίκα του 16’, Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος
19.36-20.06 Πέραμα και ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη 30’, Πάνος Ζενέλης
20.09-20.17 Το δωμάτιο 8’, Μιλτιάδης Χρηστίδης
20.19-21.20 Μέσω Ναυπλίου με τον Γιώργο Ρούβαλη 60’’, Γιάννης Βουλτσίδης
21.23-22.49 Στρίγγλες 86’, Άγγελος Κοβότσος

Πέμπτη 23 Νοεμβρίου - Θέατρο Παπαδημητρίου

Νεανική δημιουργία

9.20-9.37 Άμαλ (Ελπίδα) 17’, Σοκόλ Ελκένι
9.40-10.00 Το μεγάλο του ρίσκο 20’, Αγγελική Αλβανού
10.03-10.04 Το Πολύπλουμο 11’, Χαράλαμπος Δρουσιώτης
10.17-10.40 Λάμπρος, Το φώς μέσα στη σιωπή 24’, Καλόξυλος Γιώργος
10.43-10.58 Λαϊκή Αγορά, το πολύχρωμο στέκι 15’, Σίλια Καρατζά

Πανόραμα

11.00-12.10 Ελυμνίου περίπατος, Λαογραφική προσέγγιση 70’, Δημήτρης Απόστολου, Γιώργος Γκόρτσος
12.13-12.35 Το δάκρυ της Παναγίτσας 22’, Στάμος Προύσαλης
12.38-13.11 Ιχθύς 33’, Χρήστος Καραλιάς
13.14-14.29 Εγώ, ο άλλος άνθρωπος 76’, Λουκάς Αγέλαστος, Σπυριδούλα Γκούσκου

Αφιερώματα

«Doc ΕΡΤ»
17.30-18.18 Μουσικά σύνολα ΕΡΤ, «Μια ιστορία γραμμένη με νότες» 49’, Βασίλης Μωυσίδης Γνωρίμια με Ξένες Κινηματογραφίες Σύγχρονο Νορβηγικό Ντοκιμαντέρ
18.21-19.41 The snow cave man (Snøhulemannen) 80’,
Fridtjof Kjæreng

Τιμητική Εκδήλωση

19.44-20.44 Τιμητική Εκδήλωση για τον Φωτοτεπόρτερ
Αριστοτέλη Σαρρηκώστα

Πανόραμα

21.00-21.52 Magnetic Fidelity, A love story 52’, Ελίνα Βερυκίου
21.54-22.29 Ζωντανή Βιβλιοθήκη, Αφηγούμαι σημαίνει αντιστέκομαι 35’, Φωτεινή Στεφανή
22.32-22.59 Refugees Welcome! Πειραιάς 2015-2016 27’, Κλεώνη Φλέσσα
23.02-00.27 Village Potemkin 85’, Δομήνικος Ιγνατιάδης

Πέμπτη 23 Νοεμβρίου - Αμφιθέατρο Μεγάρου Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας

Νεανική Δημιουργία

9.20-9.45 Μνήμη και σήματα 25’, Κινηματογραφική Ομάδα
9.48-10.15 Μπένκτ 27’, Φίλιππος Τσιχλής
10.18-10.29 Ο γυάλινος δράκος 11’, Κωνσταντίνα Ουρούμη
10.32-10.46 Μαγειρέματα 14’, Μαρία Παπαγεωργίου
10.49-10.58 Λούης 9’, Δέσποινα Καλογιάννη, Άρια Σαρίδη

Διαγωνιστικό

11.00-11.57 Τα μάρμαρα μας, Αναφορά στα γλυπτά του Παρθενώνα 57’, Νίκος Παπακώστας
12.00-13.11 Το παιδί θαύμα 71’, Γιώργος Παντελεάκης
13.13-14.15 Θεσσαλονίκη 1917, Η Φωτιά που γέννησε μια πόλη 62’, Γρηγόρης Βαρδαρινός

Διαγωνιστικό

Αφιέρωμα «Ecofeel»
18.00-18.20 Μονοπάτια 20’, Aπόστολος Ασημακόπουλος
18.23-18.43 Οι τελευταίοι των Ασπροπάρηδων 20’, Γιάννης Φλούλης
19.00-19.18 Σκέφτομαι τα κορίτσια που αγάπησαν 18’, Γιώργος Μπουγιούκος,  Σπύρος Σκάνδαλος
19.21-19.23 after caspar david freidrich II 2’, Κωνστ.Αντώνιος Γούτος
19.26-20.11 Ο εξόριστος 45’, Χρήστος Καρακάσης
20.14-20.40 Θυμάμαι 26’, Μενέλαος Κυρλίδης
20.43-21.33 Ψυχές των συνόρων 49’, Τάκης Μπαρδάκος
21.36-22.51 Συράκος Δανάλης, Εκδρομή στο φως 75’, Δημήτρης Γκουζιώτης
22.54-23.15 Σμύρνη, Η μούσα της Ιωνίας  21’, Θανάσης Γκίκας, Έλλη Ρούμπεν


Παρασκευή 24 Νοεμβρίου - Θέατρο Παπαδημητρίου

Νεανική Δημιουργία

9.20-9.45 Μνήμη και σήματα 25’, Κινηματογραφική Ομάδα
9.48-10.15 Μπένκτ 27’, Φίλιππος Τσιχλής
10.18-10.29 Ο γυάλινος δράκος 11’, Κωνσταντίνα Ουρούμη
10.32-10.46 Μαγειρέματα 14’, Μαρία Παπαγεωργίου
10.49-10.58 Λούης 9’, Δέσποινα Καλογιάννη, Άρια Σαρίδη

Πανόραμα

11.00-11.26 Αγαπημένη μου κυρία 26’, Αφροδίτη Γιαγλή
11.29-11.51 Αστεροειδής  23’, Θωμάς Γιαννάκης
11.54-12.49 Στην Ελόντα 55’, Γιάννης Σταμέλος
12.52-13.15 Ταξιδεύοντας στο χρόνο 23’, Δώρα Θεοφιλοπούλου
13.18-14.26 Ελεγεία υπανάπτυξης  68’, Σπύρος Τέσκος

Αφιερώματα

«Doc ΕΡΤ»
17.00-18.23 Η ιστορία είμαι εγώ, Ανδρέας Λεντάκης 83’, Μένος Δελιοτζάκης Γνωρίμια με Ξένες Κινηματογραφίες Σύγχρονο Νορβηγικό Ντοκιμαντέρ
18.26-19.41 Siblings are forever (Søsken til evig tid) 75’, Frode Fimland

Τιμητική Εκδήλωση

19.44-20.04 Πατρίκιος 20’, Γιάννης Σολδάτος
20.05-21.00 Τιμητική Εκδήλωση στον ποιητή Τίτο Πατρίκιο

Πανόραμα

21.00-22.38 Ζητείται διέξοδος 98’, Σέργιος Βαφειάδης
22.41-00.07 Που ήμουν, που είμαι, που πάω, Φωνές αμφιθεάτρου 85’, Γιώργος Κεραμιδιώτης
 
Παρασκευή 24 Νοεμβρίου - Αμφιθέατρο Μεγάρου Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας

Νεανική Δημιουργία

9.20-9.45 Μια βόλτα στην Χαλκίδα 25’, Σταμάτης Μανής
9.48-9.50 Παροιμίες 2’, Ιωάννα Χαλεπά
9.53-10.18 Ξένες αγκαλιές 21’, Ομάδα Doc’n’ Roll
10.21-10.32 Εντός μέτρου 10’, Άγγελος Κλάδης
10.35-10.48 Η διαδρομή της Άννα-Μαρίας 13’, Χριστίνα Μολλά

Διαγωνιστικό

11.00-12.00 Portolago, Φαντάσματα στο Αιγαίο 60’, Ιωάννα Φωκά-Ασμενιάδου
12.03-13.33 Drifting generation 90’, Στέλλα Νικολέττα Δροσσά

Αφιέρωμα «Ecofeel»

18.30-18.52 Φτερά στον άνεμο 22’, Wolfgang Bloehm, Stephen Nugent

Διαγωνιστικό

19.00-19.47 Μέρες της λίμνης 48’, Πανδώρα Μουρίκη
19.50-20.25 Η απαγορευμένη επίσκεψη 35’, Νίκος Θεοδοσίου
20.28-22.08 Που είσαι Σινγκάλ; 99’, Άγγελος Ράλλης
22.11-00.00 Της πατρίδας μου η σημαία... 109’, Στέλιος Χαραλαμπόπουλος

Σάββατο 25 Νοεμβρίου - Θέατρο Παπαδημητρίου

Πανόραμα

11.00-12.35 Magic movement 96’, Ελένη Γεωργακοπούλου
12.38-13.24 Η2Ο 46’, Αργύριος Δαγκίλας
13.27-13.41 Ε.Ν.Ο.Ι.Κ.Ι.Α.Ζ.Ε.Τ.Α.Ι. 14’, Ειρήνη Πολυδώρου
13.44-14.05 Να λουλουδίζεις στο σκοτάδι 21’, Δημήτρης Παπούλιας

Αφιερώματα

«Doc ΕΡΤ»
19:00-19:52 Γιάννης Καστρίτσης, ο άνθρωπος και ο ίσκιος του 52’, Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος Γνωρίμια με Ξένες Κινηματογραφίες Σύγχρονο Νορβηγικό Ντοκιμαντέρ
19.55-20.53 A Ballon for Allah (Enballongtil Allah) 58’, Nefise Özkal Lorentzen

Πανόραμα

21.00-21.54 Beatbox και αερόφωνα, Νίκος Δημηνάκης 54’, Τζίνα Γεωργιάδου
21.56-22.37 O Αγιογράφος Γρηγόρης Μπαλογιάννης 40’, Χρήστος Κωνσταντόπουλος
22.40-23.02 Με ανοιχτά φτερά 22’, Βίβιαν Παπαγεωργίου
23.05-00.18 The extra mile 73’, Βικτώρια Βελλοπούλου

Σάββατο 25 Νοεμβρίου - Αμφιθέατρο Μεγάρου Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας

Διαγωνιστικό

11.00-12.20 Ο διάλογος του Βερολίνου 80’, Νίκος Λυγγούρης
12.23-13.18 Βυζιά 55’, Ανιές Σκλάβου, Στέλιος Τατάκης

Αφιέρωμα «Ecofeel»
17.30-19.00 Οιωνός 90’, Σταύρος Ιωάννου

Διαγωνιστικό

19.00-20.01 «Μια τρελλή ευθεία» 61’, Ρένος Χαραλαμπίδης
20.04-21.34 Η μεγάλη ουτοπία 90’, Φώτος Λαμπρινός
21.37-22.37 Φαουέγια 61’, Μύρνα Τσάπα
22.40-23.54 Vive la fuite 73’, Εύη Καραμπάτσου

Κυριακή 26 Νοεμβρίου -  Θέατρο Παπαδημητρίου

Ειδική Προβολή

12.50-14.00 Οιδίπους επί πορνείω 70’, Γιάννης Σολδάτος

Αφιερώματα

Γνωρίμια με Ξένες Κινηματογραφίες
Σύγχρονο Νορβηγικό Ντοκιμαντέρ

18.00-19.20 With Maud Across the Artic Ocean 80’, Roald Amundsen
19.23-20.43 The snow cave man (Snøhulemannen) 80’, Fridtjof Kjæreng
20.46-22.01 Siblings are forever (Søsken til evig tid) 75’, Frode Fimland
22.04-23.02 A ballon for Allah (Enballongtil Allah) 58’, Nefise Özkal Lorentzen

Κυριακή 26 Νοεμβρίου - Αμφιθέατρο Μεγάρου Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας

Αφιέρωμα «Ecofeel»
10.00-10.22 Φτερά στον άνεμο 22’, Wolfgang Bloehm, Stephen Nugent
10.25-10.45 Μονοπάτια 20’, Aπόστολος Ασημακόπουλος
10.48-11.08 Οι τελευταίοι των Ασπροπάρηδων 20’, Γιάννης Φλούλης
11.11-12.33 Guardians of the Aegean 82’, Όμηρος Ευαγγελινός
12.36-14.06 Οιωνός 90’, Σταύρος Ιωάννου

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Ώρα Προσέλευσης: 19.30 Έναρξη:20.00

Η Τελετή Λήξης του 11ου Φεστιβάλ είναι αφιερωμένη σε ένα σπουδαίο Έλληνα σκηνοθέτη, οραματιστή, φίλο και Πρόεδρο της πρώτης Κριτικής Επιτροπής του Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest, τον Νίκο Κούνδουρο.

Στην εκδήλωση θα παρευρεθούν και θα μιλήσουν φίλοι και συνεργάτες του Νίκου Κούνδουρου: ο  σκηνοθέτης Μάνος Ευστρατιάδης και ο ιστορικός κινηματογράφου Γιάννης Σολδάτος.

Θα προβληθεί η ταινία του Νίκου Κούνδουρου «Ελληνιστί Κύπρος» και το ντοκιμαντέρ του Νίκου Καβουκίδη «Οράματα..12 ταινίες του Νίκου.


Παράλληλες Εκδηλώσεις:

Συζητήσεις Παρουσιάσεις Βιβλίων Τιμητικές Εκδηλώσεις

Πέμπτη 23 Νοεμβρίου

Ξενοδοχείο Παλίρροια αίθ. «Κλεοπάτρα»
11.00-13.00 Συζήτηση «Άνθρωπος & Περιβάλλον»
Εισηγητές: Οι σκηνοθέτες Όμηρος Ευαγγελινός, Σταύρος Ιωάννου, Χαρά Φράγκου, Δημοσιογρά- φος, Βαγγέλης Αβδελάς, Γεωπόνος.

Θέατρο Παπαδημητρίου
19.44-20.44 Τιμητική Εκδήλωση για τον Φωτορεπόρτερ Αριστοτέλη Σαρρηκώστα
Θα μιλήσουν ο δημοσιογράφος και πρώην Πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ Πάνος Σόμπολος, και ο Δ/ντης Φωτογραφίας της Leica Academy Σπύρος Σκιαδόπουλος.

Ξενοδοχείο Παλίρροια αίθ. «Κλεοπάτρα»
18.00-20.00 Παρουσίαση των βιβλίων Το Μήνυμα» του Κων/νου Μπατσακούτσα (υπό έκδοση), «Το μυστικό της κομμένης φωτογραφί- ας» της Ρένας Ραψομανίκη και «Η Μεταλλευτική ιστορία της Εύβοιας» του Γιώργου Κατσαμάγκου.

Παρασκευή 24 Νοεμβρίου

Θέατρο Παπαδημητρίου
19.44-21.00 Τιμητική Εκδήλωση για τον ποιητή Τίτο Πατρίκιο Θα μιλήσουν ο ιστορικός κινηματογράφου Γιάννης Σολδάτος και ο συγγραφέας-δημοσιογράφος Μηνάς Βιντιάδης.
 
Εκθέσεις 21 - 26 Νοεμβρίου

Ισόγεια αίθουσα Δημαρχείου «Αριστοτέλης»
Έκθεση Φωτογραφιών του Αριστοτέλη Σαρρηκώστα
Φωτογραφικό έργο από την περίοδο 1964 έως το 1997 με χιλιάδες σταρ του Παγκόσμιου και του ελληνικού κινηματογράφου, όπως η Μελίνα Μερκούρη, o Marlon Brando, Brigitte Bardot.

Φουαγιέ Μεγάρου Περ. Ενότητας Εύβοιας

Έκθεση Φωτογραφιών από τις ταινίες και τη ζωή του Νίκου Κούνδουρου Έκθεση φωτογραφιών από το κινηματογραφικό και θεατρικό του έργο του σκηνοθέτη.

Έκθεση Εικαστικών

Παρεμβάσεων «Ecofeel»
Οι καλλιτέχνες οραματίζονται μια νέα σχέση του ανθρώπου με τη φύση, προτείνοντας νέους τρό- πους συνύπαρξης.

Εργαστήρι Τέχνης Χαλκίδας

Έκθεση για τον Δημήτρη Μυταρά Αφίσες από το προσωπικό αρχείο του Δημήτρη Μυταρά και έργα των μαθητών του Εργαστη- ρίου από την έκθεση «Τα παιδιά ζωγραφίζουν Μυταρά».

*«Το αφιέρωμα «Ecofeel»  υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους».



Κάνε το δικό σου σχόλιο

Όνομα
Email (δεν θα εμφανίζεται)
Σχόλια (δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με διευθύνσεις προς άλλους ιστότοπους)
* Η συμπλήρωση όλων των πεδίων της φόρμας είναι υποχρεωτική.
3D ΕΠΕ Τέντες Αιδηψού - Σάκης Μοσχόπουλος

Αρχή της σελίδας