Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου υποδέχθηκε την Μέγαλη Τετάρτη την ομάδα της Χαλκίδας στο Γυμναστήριο της Ερμούπολης.
Ηρακλής Χαλκίδας
Ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου βρέθηκε να χάνει δύο φορές στο σκορ από τον Ηρακλή Χαλκίδας με 1-0 και 2-1 σετ αλλά με κορυφαίους τους Γιορντάνοφ, Πέτερλιν πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και διατήρησε το πλεονέκτημα της έδρας στον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8.

Το «πειρατικό» διατήρησε έστω και με δυσκολία το αήττητο του στις αναμετρήσεις με την ομάδα της Εύβοιας και πήρε προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος στο γυμναστήριο της Κανήθου την Πέμπτη 12 Απριλίου 2018 και ο Φοίνικας χρειάζεται μία ακόμα νίκη για την πρόκριση στα ημιτελικά. Με τον Ηρακλή Χαλκίδας δεν αγωνίστηκε και πάλι ο Μότα.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου σετ κατάφερε να είναι αποτελεσματικός στο φινάλε του. Ο Φοίνικας με επίθεση και μετά με μπλοκ του Πέτερλιν προηγήθηκε 24-23 και 25-24 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε με λάθη των γηπεδούχων και πήρε το σετ με επίθεση του Γκομεζ και άσσο του Δελιπρίμη.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 8-4 με τον Πεντράο αλλά ο Φοίνικας ισορρόπησε τον αγώνα, ισοφάρισε 14-14 με τον Γιορντάνοφ και με καλό σερβίς του Βούλγαρου προσπέρασε στο σκορ και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Εναλλαγές στο σκορ είχαμε στο 3ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 9-7, αλλά ο Ηρακλής προσπέρασε 13-10 με σερί του Κολτσιάκη. Με μπλοκ του Γάτση ο Φοίνικας ισοφάρισε 17-17, αλλά ο Γκόμεζ έδωσε προβάδισμα 23-22. Ισοφάρισε ο Λιντς με επίθεση αλλά Δελιπρίμης και Γκόμεζ έκαναν το 25-23 και το 2-1 σετ για τον Ηρακλή.

Από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του Φοίνικα που με το σερβίς του Λιντς ξέφυγε 9-3 στο 4ο σετ και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Διάστρεμμα ο Πεντράο

Στην αρχή του 5ου σετ έπαθε διάστρεμμα ο Πεντράο και τη θέση του πήρε ο Μακρυγιάννης. Το 5-3 του Ηρακλή έγινε 7-6 για τον Φοίνικα και στη συνέχεια 9-7 με πόντους του Πέτερλιν. Ο Γκόμεζ μείωσε 11-10 αλλά ο Φοίνικας πάτησε γκάζι πάλι με επίθεση του Πέτερλιν και τα σερβίς του Μαρούλη που χάλασαν την υποδχοή των φιλοξενουμένων. Με λάθος του Μακρυγιάννη και μπλοκ του Γάτση στον Γκόμεζ έγινε το 14-10 και ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς του Μαρούλη (14-11) και λάθος επίθεση του Γκόμεζ (15-11) και 3-2.