Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Θα φιλοξενηθούν στο Αμφιθέατρο του Συνεδριακού Κέντρου της Π. Ε. Εύβοιας, Λεωφ. Χαϊνά 93, οι Βραβευμένες Ταινίες Μικρού Μήκους από το 41ου Φεστιβάλ Δράμας.
Το 41ο Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στη Χαλκίδα
Το 41ο Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στη Χαλκίδα
To Σάββατο 12 και Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 από τις 19:00 το απόγευμα θα προβληθούν οι ταινίες μικρού μήκους.

Στις 12 Ιανουαρίου 2019 θα προβληθεί και η ταινία "Παρεμπιπτόντως" του Χαλκιδέου Σκηνοθέτη Κωνσταντίνου Οικονόμου, ο οποίος θα παραστεί και θα μιλήσει μετά την προβολή της ταινίας του. 

Την Δευτέρα 14 Ιανουαρίου και ώρα 19:00, θα προβληθούν επιλεγμένες ταινίες από το 40ο Φεστιβάλ 2017-2018.

Την Συνδιοργάνωση την έχει κάνει η Περιφερειακή Ενότητα Εύβοιας, ο Πανευβοϊκός Σύλλογος «Άνθρωπος – Ελπίδα – Πολιτισμός» και ο Οργανισμός Φεστιβάλ Δράμας.

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.

Οι Βραβευμένες Ταινίες του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας με διάρκεια ζωής 41 χρόνια.  Ταξιδεύει σε 87 πόλεις της Ελλάδας και του εξωτερικού. Το ταξίδι ξεκινά...  από τη Μακεδονία και φτάνει....  μέχρι το μακρινό Σίδνεϊ της Αυστραλίας παρουσιάζοντας την ορμή με την οποία γεννήθηκαν και αποκαλύπτοντας το ταλέντο των κινηματογραφιστών , προβάλλοντας τους κοινωνικούς  προβληματισμούς και αναδεικνύοντας τη μεγάλη δυναμική του ελληνικού κινηματογράφου.

Ακολουθεί το πρόγραμμα:

Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019 Ταινίες Πρώτης Ημέρας Προβολής                       

Σύνολο διάρκειας ταινιών 167΄

1.- La ultima hija
The last daugther Ντοκιμαντέρ 21΄
Σκηνοθέτης: Εύη Καραμπάτσου 
Βραβείο Ντοκιμαντέρ

2.- Εn partie By halvesνΠειραματική Μυθοπλασία 16΄
Έλληνες του Κόσμου    
Σκηνοθέτης: Αναστασία Μελία Ελευθερίου 
Βραβείο "Τώνια Μαρκετάκη" 
καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας                                                                            
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

3.- Calling Σπουδαστική Ταινία Μυθοπλασία 16΄               
Έλληνες του κόσμου
Σκηνοθέτης: Άρτεμις Αναστασιάδου
Βραβείο Έλληνες του Κόσμου "Σωκράτης Δημητριάδης"

4.- Όλα για Όλα Go for broke Μυθοπλασία 30'
Σκηνοθέτης: Μαρίνος Σκλαβουνάκης 
Εύφημος Μνεία 

 5.- " Παρεπιπτόντως" Μυθοπλασία 15΄ Σκηνοθέτης Κωνσταντίνος Οικονόμου - Εκτός Συναγωνισμού

6.- Begond good & evil or (The exuberantly 
painful process of teething) Μυθοπλασία  12' Σκηνοθέτης: Αλέξανδρος Παπαθανασόπουλος                                                                                     
Εύφημος μνεία στον  Chris Scott για την ερμηνεία του                                                                                       

7.- Βουρβουρού Μυθοπλασία 22'
Σκηνοθέτης Καρίνας Λογοθέτη Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών
                                                                                                                                                                                                  
8.- The sound Μυθοπλασία  15'  
Σκηνοθέτης: Antoni Petrou Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

9.- Άβανος Μυθοπλασία 20' Σκηνοθέτης:  Παναγιώτης Χαραμής 
Χρυσός Διόνυσο Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας Τιμητική Διάκριση Σκηνικών                                                      Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών
Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

Κυριακή 12 Ιανουαρίου  2019 Ταινίες Δεύτερης Ημέρας Προβολής
                         
Σύνολο διάρκειας ταινιών δεύτερης ημέρας 157΄  

1.- Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν silence of the dying fish Μυθοπλασία 19΄                                       
Σκηνοθέτης: Βασίλης Κεκάτος
Βραβείο καλύτερης Ταινίας Νοτιοανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)Ειδικό Βραβείο

2.- Τέταρτος τοίχος Ντοκιμαντέρ 10΄ 
Σκηνοθέτης: Δημήτρης Γκότσης
Ειδικό Βραβείο Περιβάλλον & Κλιματική Αλλάγη

3.-Ave Eva Μυθοπλασία 13΄ 
Σκηνοθέτης: Oliwia Twardowska 
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Andriano Mantova

4.- Άρια Μυθοπλασία  14΄ 
Σκηνοθέτης: Μυρσίνη Αριστείδου
Έλληνες του Κόσμου
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

5.- Πολυέλαιος Chandelier
Σπουδαστική Ταινία Μυθοπλασία 10'
Σκηνοθέτης: Αντώνης Γλάρος
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας στον Andriano Mantova

6.- Molly 6 me 8 Μolly 6 to 8 Μυθοπλασία 18'
Σκηνοθέτης: Ευθύμης Μιχελουδάκης
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης γυναικείας Ερμηνείας στη Σοφία Κόκκαλη
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης κριτικών Κινηματογράφου

7.- Νάρκη Torpor Μυθοπλασία 22΄
Σκηνοθέτης: Δημήτρης Τσαλαπάτης
Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης» 
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών GSC

8.- Quidnunc Μυθοπλασία 26΄
Σκηνοθέτης: Χάρης Αγιώτης 
Έλληνες του Κόσμου 
Εύφημος Μνεία 

9.- Έκτορας Μαλό Η τελευταία μέρα της χρονιάς Μυθοπλασία  25'
Hector Malot - The last day of the year   
Σκηνοθεσία: Ζακλίν Λέντζου     
Αργυρός Διόνυσος          
Για την ιδιαίτερη κινηματογραφική αφήγηση


Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2019 Ταινίες Τρίτης Ημέρας Προβολής
                         
ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ του 40ου Φεστιβάλ Δράμας
Σύνολο διάρκειας ταινιών Τρίτης ημέρας 126΄ 

1.- Play Μυθοπλασία 32'
Σκηνοθέτης: Βαγγέλης Λυμπερόπουλος        
Χρυσός Διόνυσος 
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στη Σάντυ Καραγιάννη
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου & Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

2.- Μανέκι Νέκο Μυθοπλασία 19' 
Σκηνοθέτης: Μανώλης Μαύρης                                                     
Τιμητική Διάκριση  Μοντάζ στον Θοδωρή Αρμάο
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στον Σταύρο Γασπαράτο
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στον Παναγιώτη Παπαγιαννόπουλο
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών 
 
3.- Testing Greta Μυθοπλασία 11'     
Έλληνες του Κόσμου
Σκηνοθέτης: Άμπι Λούκας (Abbie Lucas)  
Βραβείο "Σωκράτης Δημητριάδης" για τηυν καλύτερη Ταινία 
της κατηγορίας Έλληνες του Κόσμου

4.- Το εισιτήριο Μυθοπλασία 17'
Σκηνοθέτης: Χάρης Σταθόπουλος 
Τιμητικ΄πη Διάκριση Ήχου στον Βαγγέλη Ζέλκα
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος

5.- Ουρανία Μυθοπλασία  16'
Σκηνοθέτης: Δέσποινα Κούρτη
Βραβείο "Τώνιθα Μαρκετάκη" Καλύτερης Γυναικείας  
Σκηνοθετικής Παρουσίας 
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στη Φωτεινή Μπαξεβάνη
Κίνητρα Ελληνικού Κινηματόγραφου
Βραβείο πανελλήνιας Ένωσης κριτικών Κινηματογράφου. 

6.- Φράγμα Μυθοπλασία 17'
Σκηνοθέτης: Γιώργος Τερζίδης
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νοτιοανατολικής Ευρώπης Διεθνές Τμήμα

7.- Κατάψυξη Μυθοπλασία 16'
Σκηνοθέτης: Δημήτρης Νάκος
Αργυρός Διόνυσος 
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου



Δημοφιλή σήμερα

Παράπονα Λυκείου Αρτάκης για τους Σχολικούς Αγώνες

Παράπονα Λυκείου Αρτάκης για τους Σχολικούς Αγώνες

22/3/2019
Ο πρόεδρος του δεκαπενταμελούς συμβουλίου του Λυκείου Νέας Αρτάκης, Νικόλαος Βήττας, κάνει λόγο για παράπονα που έχουν για την συμπεριφορά και την απο...
Φιλανθρωπική συναυλία από την χορωδία CANTUS Χαλκίδας

Φιλανθρωπική συναυλία από την χορωδία CANTUS Χαλκίδας

22/3/2019
Την Δευτέρα 1 Απριλίου 2019 και ώρα 20:00 στο Δημοτικό Θέατρο Παπαδημητρίου Χαλκίδος θα πραγματοποιηθεί φιλανθρωπική συναυλία από την χορωδία CA...

Κάνε το δικό σου σχόλιο

Όνομα
Email (δεν θα εμφανίζεται)
Σχόλια (δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με διευθύνσεις προς άλλους ιστότοπους)
* Η συμπλήρωση όλων των πεδίων της φόρμας είναι υποχρεωτική.

Photo Gallery

3D ΕΠΕ Τέντες Αιδηψού - Σάκης Μοσχόπουλος

Αρχή της σελίδας