Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Κάθε ρεκόρ έσπασε ο αριθμός των συμμετοχών στην τελική φάση των φετινών Πανελλήνιων Σχολικών Σκακιστικών Πρωταθλημάτων 2011 που διεξήχθησαν στην Ερέτρια με διοργανωτή τη Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδος “Παλαμήδης ο Ευβοεύς”.

 878!!! μαθητές από όλη την Ελλάδα μαζί με τους συνοδούς και τους προπονητές τους (συνολικά πάνω από 2000 άτομα) βρέθηκαν στην Ερέτρια το διάστημα 16-18 Απριλίου 2011 και φιλοξενήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Eretria Village Resort & Conference Center και του Holidays in Evia Beach Hotel, καθώς και στα Ξενοδοχεία Miramare Hotel Eretria, Palmariva Eretria Beach και Negroponte Resort Eretria.
Η διοργάνωση περιελάμβανε το 23ο Ατομικό Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα, 9ο Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα καθώς και το 7ο Ανοικτό Σχολικό Κύπελλο.
Η συμμετοχή υπήρξε πολυπληθής σε όλες τις κατηγορίες (με αποκορύφωμα την ΣΤ’ Δημοτικού που έφθασε τις 106 συμμετοχές) και ο συναγωνισμός έντονος με αποτέλεσμα τα μετάλλια να κριθούν σχεδόν στο σύνολό τους με τη λήξη του τελευταίου γύρου. Η ποιότητα των αγώνων δικαίωσε τις προσδοκίες που γεννούσε η παρουσία του συνόλου (με ελάχιστες εξαιρέσεις) των νικητών και νικητριών των Νεανικών πρωταθλημάτων με επικεφαλής τον FM Παναγιώτη Γαλόπουλο και την WIM Κατερίνα Παυλίδου, αλλά η διοργάνωση δεν αποτέλεσε σε καμμιά περίπτωση ένα κλειστό πρωτάθλημα για καταξιωμένους σκακιστές: 165 μαθητές και μαθήτριες χωρίς Δελτίο σε Σκακιστικό Σύλλογο έδωσαν τη δική τους μάχη, ήρθαν σε μια πρώτη επαφή με το αγωνιστικό Σκάκι και απέδειξαν τη διείσδυση του αθλήματος στην ευρύτερη κοινωνία.
Παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες μιας τέτοιας διοργάνωσης, τα μέλη της Σκακιστικής Ακαδημίας Χαλκίδος, σε συνεργασία με τους διαιτητές, το τεχνικό προσωπικό της διοργάνωσης και το προσωπικό των ξενοδοχείων κατάφεραν να αντιμετωπίσουν άμεσα και έγκαιρα κάθε ζήτημα που προέκυψε αφήνοντας τους συμμετέχοντες ικανοποιημένους.
Αυτός ήταν, εξάλλου, ο εξ αρχής εκπεφρασμένος στόχος της Σ.Α.Χαλκίδας όταν κατέθετε την πρόταση ανάληψης της διοργάνωσης, να παρέχει δηλαδή στους μαθητές και τους συνοδούς τους καλές συνθήκες φιλοξενίας και αγώνων με ένα λογικό κόστος. Στο πλαίσιο αυτό, για πρώτη φορά σε πανελλήνια σχολικά πρωταθλήματα, δόθηκε η δυνατότητα δωρεάν μεταφοράς (με επιστροφή) στον τόπο των αγώνων για τους συμμετέχοντες και τους συνοδούς τους από το λιμάνι του Πειραιά, το αεροδρόμιο “Ελευθέριος Βενιζέλος”, καθώς και σταθμούς τρένων και λεωφορείων!
Μεγάλη συνεισφορά στην επιτυχία της διοργάνωσης είχαν οι χορηγοί της: Η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, η Περιφερειακή Ενότητα Ευβοίας, η Ιερά Μητρόπολη Χαλκίδος η οποία είναι πάντα αρωγός σε εκδηλώσεις της Ακαδημίας, ο Δήμος Χαλκιδέων, η εταιρεία ΧΑΛΚΙΣ Α.Β.Ε.Ε., η ΑΓΕΤ Ηρακλής (Τσιμέντα Χαλκίδος), η εταιρία Αφοι Κωνσταντίνου ΑΒΕΕ., το Café Back Street, το εστιατόριο Στοά και φυσικά τα ΚΤΕΛ Εύβοιας Α.Ε. που ανέλαβαν όλες τις μεταφορές των συμμετεχόντων από τα σημεία συγκέντρωσης αλλά και καθ’ όλη τη διάρκεια των αγώνων μεταξύ των ξενοδοχείων.

Διευθυντής Αγώνων ήταν ο κ. Γιώργος Τσουνής ενώ γραμματέας της διοργάνωσης η κ. Νατάσα Μπαράκου με βοηθό την κ. Χριστίνα Ρόκα.
Αγωνιστικά, παρά το μεγάλο αριθμό συμμετοχών, χάρη στην εμπειρία της ομάδας των διαιτητών και ιδιαίτερα του επικεφαλής διαιτητή κ. Μιχάλη Πρεβενιού, και του τεχνικού Διευθυντή κ. Κώστα Παπακωνσταντίνου, δεν παρουσιάστηκαν προβλήματα και οι αγώνες κύλησαν ομαλά ενώ το πρόγραμμα τηρήθηκε χωρίς σημαντικές παρεκκλίσεις.
Σημαντική βοήθεια στην προετοιμασία και στην ομαλή πορεία της διοργάνωσης προσέφεραν οι κ.κ. Κώστας Παπακωνσταντίνου, Παναγιώτης Μεγαλιός, Κώστας Αλεξίου, Κώστας Τσαρουχάς, Γιώργος Ναούμ, Ηλίας Αναγνωστόπουλος και Γιάννης Ντόβρος, καθώς και οι άνθρωποι του Eretria Village Resort & Conference Center και του Holidays in Evia Beach Hotel ενώ συνεχής ήταν η παρουσία της ιατρού των αγώνων κ. Ντίνας Παναγιωτοπούλου.
Την τελετή έναρξης χαιρέτησε ο κ. Σέρρας Δημήτριος Αντιδήμαρχος και Αναπληρωτής του Δημάρχου Χαλκιδέων εκπροσωπώντας το Δήμαρχο κ. Αθανάσιο Ζεμπίλη.
Οι αγώνες για πρώτη φορά μεταδίδονταν ζωντανά σε δυό γιγαντοοθόνες εγκατεστημένες στο χώρο αναμονής των συνοδών. Την ευθύνη της μετάδοσης είχε ο κ. Ανέστης Μιχαηλίδης. Επίσης για πρώτη φορά μοιράστηκαν Αναμνηστικά Διπλώματα σε όλους τους συμμετέχοντες με τυπωμένο το όνομα του καθενός με την επιμέλεια του Χρήστου Σταματόπουλου.
Η διοργάνωση έκλεισε με μια εντυπωσιακή τελετή λήξης όπου βραβεύτηκαν με κύπελλα οι τρεις πρώτοι της Γενικής Κατάταξης και τα τρία πρώτα κορίτσια κάθε κατηγορίας (κι όχι μόνο ο πρώτος όπως προέβλεπε η προκήρυξη).
Την τελετή λήξη τίμησαν με την παρουσία τους και έκαναν απονομές στους νικητές, ο Πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης Θεαγένης Κόλλιας (Εκπρόσωπος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Χαλκίδος κ.Χρυσοστόμου), ο κ. Βασίλης Θεοδωρίδης (Αντιπρόεδρος ΕΣΟ κ Πρόεδρος Ε.Σ.Σ Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης), ο κ. Κώστας Αλεξίου (Μέλος ΔΣ ΕΣΟ κ Εκπρόσωπος Ε.Σ.Σ.Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας) και παρατηρητής αγώνων της ΕΣΟ, ο κ. Κώστας Κοκόλιας (Μέλος του ΔΣ της ΕΣΣΝΑ), ο κ. Μιχάλης Καλογερής (Πρόεδρος Ε.Σ.Σ.Κρήτης), ο κ. Γιώργος Ναούμ (Έφορος Αγώνων Ε.Σ.Σ.Κρήτης), ο κ. Κώστας Τσαρουχάς (Περιφερειακός προπονητής Ε.Σ.Σ.Κρήτης) ο κ. Δημήτρης Παυλίδης (Πρόεδρος Ε.Σ.Σ. Πελοποννήσου), ο κ. Γιάννης Μήτρου (Αντιπρόεδρος Ε.Σ.Σ.Θεσ/νίκης-Χαλκιδικής και Γενικός Γραμματέας ΚΕΔ) ο κ. Γιάννης Παπακώστας (Εκπρόσωπος Τ.Ε.Σ.Σ.Αιγαίου) ο κ. Βασίλης Παργινός (Περιφερειακός προπονητής Τ.Ε.Σ.Σ.Δυτικής Ελλάδος), ο GM κ. Γιάννης Παπαϊωάννου, ο GM κ Χριστόδουλος Μπανίκας, η κ. Άννα Παυλίδου (Πρόεδρος ΣΑ Χαλκίδος), ο κ. Νίκος Λιάλιας (Έφορος Σχολικού Σκακιού ΕΣΣΝΘΧ), και η κ. Έφη Σαλταμάρα (Πρόεδρος ΤΕΔ Ε.Σ.Σ.Ν. Αττικής).
Εκ μέρους της ΕΣΟ παραβρέθηκαν οι κ.κ. Γιώργιος Μιχαηλίδης, Παναγιώτης Σκλαβούνος, Χρήστος Πιλάλης, και Μιχάλης Καλοσκάμπης
Παρευρέθηκαν επίσης ο πρόεδρος της ΕΣΣΝΑ κ. Χρήστος Γκορίτσας και πολλοί εκπρόσωποι Σωματείων μεταξύ των οποίων ο κ. Νίκος Ορνιθόπουλος (πάντα κοντά στους νέους), ο Διεθνής Διαιτητής και πρόεδρος το ΣΟ Ν, Φιλαδέλφειας κ. Οδυσσέας Βαζελάκης, ο πρόεδρος της ΠΣ Περιστερίου κ. Αντώνης Μπέλλος, ο πρόεδρος του ΣΟ Καλλιθέας κ. Νίκος Κούρκουλος, ο πρόεδρος του ΣΟ Κορυδαλλού κ. Δημήτριος Κεφάλας, ο Πρόεδρος του ΣΟ Αμφισσας κ. Κώστας Παλάντζας και ο Πρόεδρος της Ευβοϊκής ΕΣ κ. Παναγιώτης Γιαννούτσος.
Η λήξη της διοργάνωσης σήμανε την απαρχή των προετοιμασιών για τις τρεις μεγάλες Πανελλήνιες Διοργανώσεις που έχει αναλάβει η Σ.Α. Χαλκίδας, την τελική φάση των Πανελλήνιων Νεανικών Πρωταθλημάτων 2011, το Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής Κατηγορίας 2011 καθώς και την Τελική Φάση (Final-4) του Πανελληνίου Ομαδικού Κυπέλλου 2011, που θα φιλοξενηθούν στην Ερέτρια τον Ιούνιο και Ιούλιο ενώ, τον Αύγουστο ακολουθεί η διοργάνωση του πανίσχυρου διεθνούς ανοιχτού τουρνουά Negroponte 2011 στη Χαλκίδα.
Ακολουθούν οι νικητές σε κάθε κατηγορία. Αναλυτικά αποτελέσματα καθώς και πλούσιο φωτογραφικό υλικό και βίντεο από την τελετή λήξης υπάρχει στην επίσημη ιστοσελίδα των αγώνων στη διεύθυνση: http://www.roua.gr/sxolika2011/ αλλά και στην ιστοσελίδα της Σ.Α. Χαλκίδας “Παλαμήδης ο Ευβοεύς” http://www.skakistikiakadimia.gr στην οποία υπάρχουν επίσης αναλυτικές πληροφορίες για τις δραστηριότητες και τις διοργανώσεις του σωματείου.

23o Ατομικό Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα 2011

Θέση Ονοματεπώνυμο Βαθμοί
Νηπιαγωγείο:
1 Γαβριηλίδης Ορέστης 8,0
2 Πασχαλάκης Φίλιππος 7,0
3 Γκιώνης Ερμής 7,0
4 Καραβιτάκη Ευαγγελία (1ο κορ.) 6,0
17 Μπαζούκη Δήμητρα (2ο κορ.) 5,0
18 Κουρή Μαρία Μελίνα (3ο κορ.) 5,0

Α’ Δημοτικού:
1 Μπαλωμένος Ιάσων 8,0
2 Κούτα Αντωνία (1ο κορ.) 7,5
3 Μπαϊραμιάν Αρτούρ 7,0
4 Πατρελάκης Ευάγγελος 7,0
8 Παλιεράκη Λυδία (2ο κορ.) 6,0
13 Ηλία Αναστασία (3ο κορ.) 5,5

Β’ Δημοτικού:
1 Αλεξάκης Δημήτριος 7,5
2 Ρούσος Σταμάτιος 7,0
3 Βώσσος Νικόλαος 7,0
7 Τσιβελεκίδου Ευγενία (1ο κορ.) 6,5
9 Χρυσόγελου Αθαν.-Παναγιώτα (2ο κορ.) 6,0
24 Κουκουράκη Χρυσή (3ο κορ.) 5,0

Γ’ Δημοτικού:
1 Τριάντος Κωνσταντίνος 7,5
2 Κυριακίδης Ελευθέριος 7,5
3 Σερπετσιδάκης Νικόλαος 7,0
7 Μαθιουλάκη Ιωάννα (1ο κορ.) 6,0
10 Δημούδη Αλεξάνδρα (2ο κορ.) 6,0
25 Αγγελάκη Φιλίππα (3ο κορ.) 5,0

Δ’ Δημοτικού:
1 Ιωαννίδης Ευγένιος 8,0
2 Αλεξάκης Γεώργιος 7,5
3 Παυλίδης Παύλος 7,0
6 Βοζινάκη Ανθή-Μαρία (1ο κορ.) 6,5
12 Βαζούρα Αφροδίτη – Χαραλ. (2ο κορ.) 6,5
15 Πετράκη Αργυρώ (3ο κορ.) 6,0

Ε’ Δημοτικού:
1 Τσολακίδου Σταυρούλα (1ο κορ.) 7,5
2 Θεοδώρου Νικόλαος 7,0
3 Κόκκαλης Χαράλαμπος 7,0
4 Σαμάκας Αναστάσιος 7,0
8 Πάσογλου Αικατερίνη (2ο κορ.) 6,5
13 Δούνη Μαρία (3ο κορ.) 6,0

ΣΤ’ Δημοτικού:
1 Τσίρος Φραγκίσκος-Βλάσιος 7,5
2 Καλόφωνος Παναγιώτης 7,5
3 Καρακατσάνης Νικόλαος 7,0
14 Κόκκοτα Ελένη (1ο κορ.) 6,0
15 Μόσχου Αλεξία (2ο κορ.) 6,0
21 Κολτσάκη Μαριάνθη (3ο κορ.) 6,0

Α’ Γυμνασίου:
1 Λαδόπουλος Δημήτριος 8,5
2 Κούρκουλος-Αρδίτης Σταμάτιος 7,0
3 Παπαδόπουλος Γεώργιος 7,0
6 Σαλαχίδη Ρεβέκκα (1ο κορ.) 6,5
14 Λιάπη-Ζενεμπίση Ειρήνη (2ο κορ.) 6,0
16 Μιχαηλίδη Ιωάννα (3ο κορ.) 5,5

Β’ Γυμνασίου:
1 Πουλόπουλος Ιωάννης 7,5
2 Σταθόπουλος Ιωάννης 7,5
3 Σιδηρόπουλος Νικόλαος 7,0
6 Παπαθανασίου Ελισάβετ (1ο κορ.) 6,5
22 Καφώρου Μυρτώ-Ηρώ (2ο κορ.) 5,5
26 Μαρκάκη Σοφία (3ο κορ.) 5,0

Γ’ Γυμνασίου:
1 Τζουγανάκης Παντελεήμων 8,5
2 Κουτουκίδης Παναγιώτης 8,0
3 Λιοδάκης Σπύρος-Κωνσταντίνος 7,0
11 Δρακάκη Άννα-Μαρία (1ο κορ.) 5,5
25 Τσεμπερλίδου Ειρήνη (2ο κορ.) 5,0
31 Φαχαντίδου Αθηνά-Μιχαέλα (3ο κορ.) 4,0

Λύκεια:
1 Γαλόπουλος Παναγιώτης 7,5
2 Στάμος Φίλιππος 7,0
3 Καζάκος Εμμανουήλ 7,0
4 Παυλίδου Αικατερίνη (1ο κορ.) 7,0
8 Μπαρμπαγεωργοπούλου Φανή (2ο κορ.) 6,0
10 Φράγκου Ελένη (3ο κορ.) 6,0

9ο Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα 2011

Θέση Σχολείο Βαθμοί
Δημοτικά:
1 4ο Ασπροπύργου  11,0
2 Αγίου Παύλου Αθηνών Α’ 11,0
3 Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 9,0
4 14ο Καβάλας 9,0
5 1ο Φλώρινας 8,0
6 24ο Καβάλας 8,0
7 Λεόντειος Πατησίων 8,0
8 Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη 7,0
9 Πειραματικό Πανεπιστημίου Πατρών 7,0
10 1ο Χαϊδαρίου 7,0
11 Αγίου Παύλου Αθηνών Α’ 7,0
12 2ο Ναυπάκτου 7,0
13 15ο Καβάλας 6,0
14 2ο Άμφισσας 6,0
15 10ο Συκεών 6,0
16 12ο Καβάλας 6,0
17 Αρσάκειο Πατρών 6,0
18 15ο Χανίων 6,0
19 7ο Πετρούπολης 6,0
20 1ο Προτύπων 5,0
21 Εκπαιδευτήρια Αργύρη Λαιμού 5,0
22 26ο Νίκαιας 5,0
23 49ο Ηρακλείου 5,0
24 7ο Μεταμόρφωσης 5,0
25 14ο Ρεθύμνου 5,0
26 20ο Χαλκίδας 4,0
27 10ο Καβάλας 4,0
28 5ο Ρεθύμνου 4,0
29 8ο Σταυρούπολης 4,0
30 9ο Βέροιας 3,0
31 18ο Ιωαννίνων 2,0

Γυμνάσια:
1 Λεόντειος Πατησίων 12,0
2 3ο Καβάλας 9,0
3 Παιδαγωγική Πρωτοπορία 8,0
4 1ο Άμφισσας 8,0
5 7ο Χανίων 7,0
6 Πεύκων Θεσσαλονίκης 7,0
7 11ο Νίκαιας 7,0
8 Κολέγιο Δελασάλ 6,0
9 Πειραματικό Πατρών 6,0
10 1ο Ρεθύμνου 6,0
11 Κάτω Αχαγιάς 5,0
12 1ο Φλώρινας 5,0
13 2ο Αλίμου 4,0
14 Μουσικό Πτολεμαΐδας 4,0
15 2ο Βέροιας 2,0

Λύκεια:
1 4ο Χανίων 9,0
2 6ο Καβάλας 9,0
3 2ο Νεάπολης 8,0
4 1ο Λαμίας 8,0
5 Κολέγιο Αθηνών 7,0
6 1ο Νίκαιας 7,0
7 5ο Πατρών 5,0
8 1ο Χαλκίδας 5,0
7 1ο Πτολεμαΐδας 2,0

7o Ανοιχτό Μαθητικό Τουρνουά 2011

Θέση Ονοματεπώνυμο Βαθμοί
Νήπια-Α’-Β’-Γ’ Δημοτικού:
1 Δάλλης Ιωάννης 8,0
2 Τσουκαλάς Κωνσταντίνος 7,0
3 Ζγουλέτας Ιωάννης 7,0
8 Κολυβά Ιωάννα (1ο κορ.) 6,0
18 Καρατζά Σοφία (2ο κορ.) 5,0
26 Μπανιά Ελένη (3ο κορ.) 4,0

Δ’-Ε’-ΣΤ’ Δημοτικού:
1 Καπέλλας Αλέξανδρος-Αντώνιος 7,5
2 Χριστοφορίδης Βασίλειος 7,5
3 Λιάπη-Ζενεμπίση Φιλίππα (1ο κορ.) 7,0
4 Πραματευτάκη Λουκία (2ο κορ.) 7,0
5 Εμανουηλίδης Εμμανουήλ 6,5
16 Λουκά Μαγδαληνή (3ο κορ.) 5,0

Γυμνάσια – Λύκεια:
1 Ράγιος Κωνσταντίνος 9,0
2 Μαρούδας-Κατσαρός Παναγιώτης-Άγγελος 7,0
3 Παπαδόπουλος Κυριάκος 7,0
10 Αθανασοπούλου Ειρήνη-Φωτεινή (1ο κορ.) 6,0
13 Κυργιοπούλου Μαρία-Μαρουσώ (2ο κορ.) 4,0
14 Ανδριανάτου-Πουγιουκλίδη Ξανθούλα (3ο κορ.) 4,0

 




Δημοφιλή σήμερα

Σταύρος Ξαρχάκος - Άλκηστις Πρωτοψάλτη στις Όχθες του Λήλαντος

Σταύρος Ξαρχάκος - Άλκηστις Πρωτοψάλτη στις Όχθες του Λήλαντος

4/6/2018
Η Συνάντηση του Σταύρου Ξαρχάκου με την Άλκηστη Πρωτοψάλτη ήταν τελικά, η συνάντηση που ζητούν όλοι και αυτήν την χρονιά! ...
Νέες θέσεις εργασίας σε Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης

Νέες θέσεις εργασίας σε Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης

13/6/2018
Το νέο φροντιστήριο Πουκαμισάς στον Ωρωπό αναζητά διδακτικό προσωπικό για άμεση πρόσληψη....

Κάνε το δικό σου σχόλιο

Όνομα
Email (δεν θα εμφανίζεται)
Σχόλια (δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με διευθύνσεις προς άλλους ιστότοπους)
* Η συμπλήρωση όλων των πεδίων της φόρμας είναι υποχρεωτική.
3D ΕΠΕ Τέντες Αιδηψού - Σάκης Μοσχόπουλος

Αρχή της σελίδας