Ειδήσεις - νέα από την Χαλκίδα και την Εύβοια | Eviaportal.gr
Τριάντα πέντε είναι οι μέχρι σήμερα διατελέσαντες δήμαρχοι του Δήμου Χαλκιδέων και σε αυτούς οφείλονται τα καλά και τα κακά της πόλης της Χαλκίδας.
Μερικοί από τους διατελέσαντες δήμαρχους της Χαλκίδας από το 1835 έως το 2014
Μερικοί από τους διατελέσαντες δήμαρχους της Χαλκίδας από το 1835 έως το 2014
Το Eviaportal.gr συγκέντρωσε τους τριάντα πέντε διαφορετικούς δήμαρχους της Χαλκίδας που είχαν την διοίκηση της πόλης σε πενήντα τρεις περιόδους από το 1835 έως και το 2014.

Τις περισσότερες θητείες (τέσσερις τον αριθμό) τις έχουν οι Ηρακλής Γαζέπης και Γιάννης Σπανός με τον Ηρακλή Γαζέπη όμως να έχει διατελέσει δήμαρχος για σχεδόν 18 συναπτά έτη αποτελώντας τον μακροβιότερο δήμαρχο Χαλκίδας και τον Γιάννη Σπανό να έχει την δημαρχία για 15 περίπου χρόνια.

Επί δημαρχίας Ηρακλή Γαζέπη και συγκεκριμένα το 1885, άρχισαν να γκρεμίζονται τα τείχη της Χαλκίδας, και το 1890 αντικαταστάθηκε η ξύλινη μέχρι τότε γέφυρα της Χαλκίδας με σιδερένια Ιταλικής κατασκευής.

Από τους 34 διατελέσαντες δημάρχους αρκετοί ήταν αυτοί που δεν εκλέχθηκαν από τους δημότες αλλά διορίστηκαν. Ανάμεσα σε αυτούς και ο Νικόλαος Καμπάνης που διορίζεται δήμαρχος το 1944 από το Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο Εύβοιας που είχε αναλάβει την διοίκηση της πόλης.

Το 1855 ο Δημήτριος Καφετζόπουλος δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει την θητεία του αφού απολύεται με Βασιλικό Διάταγμα έχοντας προηγουμένως περάσει δίκη για απιστία και πλαστογραφία.

Ο Θανάσης Ζεμπίλης από το 2011 και την εφαρμογή του Καλλικράτη είναι δήμαρχος πλέον και των πρώην δήμων Ληλαντίων, Αυλίδος, Ανθηδόνως και Νέας Αρτάκης.

Έτος Δήμαρχοι (Έναρξη & Λήξη θητείας)  
1835 Αντώνιος Νίκας Διορισμός με Β. Διάταγμα
23 Οκτωβρίου 1835 - 1 Μαρτίου 1837
1837 Σπύρος Καλογερόπουλος
1 Μαρτίου 1837 - 12 Αυγούστου 1838
1838 Γεώργιος Αποστολίδης
12 Αυγούστου 1838 - 1 Μαρτίου 1842
1842 Σπύρος Καλογερόπουλος
1 Μαρτίου 1842 - 31 Δεκεμβρίου 1843 Παραιτείται τέλος του 1943 όταν εκλέγεται γερουσιαστής Ευβοίας
1844 Κ.Χ. Νάνος Εκτελεί χρέη δημάρχου ως Α'δημαρχιακός πάρεδρος του Σ. Καλογερόπουλου που εκλέχθηκε γερουσιαστής
1 Ιανουαρίου 1844 - 30 Ιανουαρίου 1846
1846 Αναγνώστης ή Λουκάς Μάντζαρης
30 Ιανουαρίου 1846 - 9 Νοεμβρίου 1849
1849 Αναγνώστης ή Λουκάς Μάντζαρης
9 Νοεμβρίου 1849 - 26 Ιουλίου 1853
1853 Δημήτριος Καφετζόπουλος
26 Ιουλίου 1853 - 4 Οκτωβρίου 1855 Απολύθηκε με το Β.Διάταγμα τςη 29/1/1855. Είχε περάσει από δίκη για απιστία και πλαστογραφία
1855 Νικόλαος Β. Βουδούρης
4 Οκτωβρίου 1855 - 30 Νοεμβρίου 1857
1857 Γ. Βελισσάριος
30 Νοεμβρίου 1857 - 31 Μαρτίου 1866
1866 Ζήσης Ιατρός
31 Μαρτίου 1866 - 12 Μαρτίου 1870
1870 Δημ. Κατσικογιάννης
12 Μαρτίου 1870 - 5 Ιανουαρίου 1874
1874 Ηρακλής Γαζέπης
5 Ιανουαρίου 1874 - 8 Απριλίου 1879
1879 Ηρακλής Γαζέπης
8 Απριλίου 1879 - 3 Ιουλίου 1883
1883 Ηρακλής Γαζέπης
3 Ιουλίου 1883 - 5 Ιουλίου 1887
1887 Ηρακλής Γαζέπης
5 Ιουλίου 1887 - 7 Ιουλίου 1891
1891 Ν. Φαρμακίδης
7 Ιουλίου 1891 - 17 Σεπτεμβρίου 1895
1895 Χρ. Λεμπέσης
17 Σεπτεμβρίου 1895 - 5 Σεπτεμβρίου 1899
1899 Χρ. Λεμπέσης
5 Σεπτεμβρίου 1899 - 16 Αυγούστου 1903
1903 Μιχ. Κακαράς
16 Αυγούστου 1903 - 28 Ιουλίου 1907
1907 Μιχ. Κακαράς
28 Ιουλίου 1907 - 9 Φεβρουαρίου 1914
1914 Νικ. Κακαράς
9 Φεβρουαρίου 1914 - 25 Οκτωβρίου 1925
1925 Ν. Βασιλείου
25 Οκτωβρίου 1925 - 4 Αυγούστου 1929
1929 Ν. Βασιλείου
4 Αυγούστου 1929 - 31 Μαρτίου 1934
1934 Σαρ. Σαραφιανός
31 Μαρτίου 1934 - 1 Μαΐου 1942
1942 Κ. Ρεντίφης
1 Μαΐου 1942 - 26 Ιουνίου 1944
1944 Κ. Ρεντίφης
26 Ιουνίου 1944 - Οκτώβρη 1944
1944 Νικ. Καμπάνης Διορίζεται από τη νομαρχιακή επιτροπή του Εθνικού Απελευθερωτικού Μετώπου Ευβοίας(ΕΑΜ) η οποία αναλαμβάνει τη διοίκηση του Δήμου μετά από εξουσιοδοτήση των αντιπροσώπων στην Εύβοια, της Κυβέρνησης Εθνικής Ενότητας, ορίζοντας εικοσαμελή λαϊκή επιτροπή στις 22/10/1944, μετά από πάνδημο συλλαλητήριο.
23 Οκτωβρίου 1944 - 27 Φεβρουαρίου 1945
1945 Κ. Ρεντίφης
27 Φεβρουαρίου 1945 - 2 Απρίλη 1945
1945 Σαρ. Σαραφιανός Διορίζεται με απόφαση υπουργείου Εσωτερικών της 23/3/1945
2 Απριλίου 1945 - 18 Οκτωβρίου 1946
1946 Πέτρος Φουσάρας
25 Οκτωβρίου 1946 - 8 Αυγούστου 1950 Στις 4/8/1950 ανακοινώνεται στον Π.Φουσάρα η απόφαση του Υπουργείου Εσωτερικών στηριζόμενη στη νομοθεσία "περί της εκλογής των δημοτικών και κοινοτικών αρχών" α απόλυση του.
1950 Κ. Καρβελάς Διορίζεται ο πρωτοδίκης Κ.Καρβέλας ως αντικαταστάτης του Π. Φουσάρα
4 Αυγούστου 1950 - 15 Απριλίου 1951
1951 Αντώνης Κακαράς
15 Απριλίου 1951 - 21 Νοέμβρη 1954
1954 Αντώνης Κακαράς
4 Δεκεμβρίου 1954 - 1 Ιανουαρίου 1956 Ο Αντ. Κακαράς θέτει υποψηφιότητα στις βουλευτικές εκλογές στις 19/6/1956 και παραιτείται από δήμαρχος.
1956 Αχ. Παπαθανασίου Με απόφαση της 2/1/1956 της Νομαρχίας, τον Αντώνη Κακαρά αντικαθσιστά ο Αχ. Παπαθανασίου και ορίζονται δημαιρεσίες για τις 15/4/1956.
2 Ιανουαρίου 1956 - 22 Απριλίου 1956
1956 Αντώνης Μαργαρίτης
23 Απριλίου 1956 - 10 Μαΐου 1959
1959 Δημ. Σκούρας
10 Μαΐου 1959 - 5 Ιουλίου 1964
1964 Δημ. Σκούρας
5 Ιουλίου 1964 - 7 Σεπτέμβρη 1967
1967 Δημ. Σκούρας
7 Σεπτέμβρη 1967 - 8 Δεκεμβρίου 1969
1969 Θεόφιλος Ρεντίφης
8 Δεκεμβρίου 1969 - 4 Δεκεμβρίου 1971
1971 Αντώνης Πνευματικός
4 Δεκεμβρίου 1971 - 20 Σεπτεμβρίου 1974
1974 Δημ. Παπαμήτσος
20 Σεπτεμβρίου 1974 - 6 Απρίλη 1975
1975 Ιωάννης Σπανός
6 Απρίλη 1975 - 20 Δεκεμβρίου 1978
1978 Ιωάννης Σπανός
20 Δεκεμβρίου 1978 - 16 Οκτωβρίου 1982
1982 Ιωάννης Σπανός
16 Οκτωβρίου 1982 - 9 Ιουνίου 1985
1985 Ελευθ. Παπαγεωργόπουλος
9 Ιουνίου 1985 - 12 Οκτωβρίου 1986
1986 Στυλιανός Μαργαρίτης
1 Ιανουαρίου 1986 – 31 Δεκεμβρίου 1990
1990 Στυλιανός Μαργαρίτης
1 Ιανουαρίου 1991 - 31 Δεκεμβρίου 1994
1995 Ιωάννης Σπανός
1 Ιανουαρίου 1995 - 31 Δεκεμβρίου 1998
1999 Χαράλαμπος Μανιάτης
1 Ιανουαρίου 1999 - 31 Δεκεμβρίου 2002
2003 Δημήτρης Αναγνωστάκης
1 Ιανουαρίου 2003 - 31 Δεκεμβρίου 2006
2007 Αθανάσιος Ζεμπίλης
1 Ιανουαρίου 2007 - 31 Δεκεμβρίου 2010
2011 Αθανάσιος Ζεμπίλης
1 Ιανουαρίου 2011 - 31 Αυγούστου 2014
2014 Χρήστος Παγώνης
1 Σεπτεμβρίου 2014 -

Πηγή: ΓΑΚ Ν. Ευβοίας
Σχολιάστε



Κάνε το δικό σου σχόλιο

Όνομα
Email (δεν θα εμφανίζεται)
Σχόλια
* Η συμπλήρωση όλων των πεδίων της φόρμας είναι υποχρεωτική.
3D ΕΠΕ Τέντες Αιδηψού - Σάκης Μοσχόπουλος